szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka

Kategorie wydarzeń:

06.11.2021 - 08:00
04.02.2022 - 17:00

rynekisztuka.pl

6 listopada Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało ekspozycję jednej z  najważniejszych współczesnych rzeźbiarek – „Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka”. Wystawa, powstała w ramach współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, odbędzie się w nowej, stałej galerii prezentującej polską twórczość z XX i XXI wieku.

rynekisztuka.pl

Pierwsza YSP, Jonty Wilde | Dzięki uprzejmości Ursuli von Rydingsvard i Galerie Lelong & Co., Nowy Jork

Jedenaście rzeźb, jedenaście prac na papierze, instalacja i trzy filmy – na wystawie będziemy mogli zobaczyć dzieła z lat 1976-2021, w tym monumentalne “Głosy oceanu” znajdujące się w holu Gmachu Głównego. Twórczość von Rydingsvard stanowi wypadkową biologii, ekologii, eschatologii, natury, rękodzieła i twórczości ludowej. Jej prace, oparte na materiałach takich jak drewno cedrowe, jelita zwierząt czy papier doskonale odnajdują się w otwartych przestrzeniach. Ulubionym tworzywem artystyki pozostaje cedr, którego naturalna plastyczność stanowi podstawę nowatorskich rozwiązań w sztuce von Rydingsvard. 

W katalogu do wystawy Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski pisze: “Twórczość Ursuli von Rydingsvard pokazuje w jaki sposób można pozostać artystką z Polski, bez względu na miejsce zamieszkania. Jej dzieła to nie tylko oryginalna autobiografia, o czym świadczą zwłaszcza tytuły prac przywołujące nazwy dziecięcych zabaw, imiona członków rodziny czy znane w rodzinnym domu powiedzenia. Rzeźby artystki odnoszą się także do używanych w rodzinnym domu przedmiotów, ubrań czy narzędzi, charakterystycznych dla codziennego życia tych, którzy utracili swoje rodzinne strony i na emigracji budują życie na nowo. Stąd tak często powracają w jej dziełach kwestie pamięci i dlatego tak ważna jest symboliczna wartość stosowanych materiałów, przede wszystkim drewna, łączonego z treściami odnoszącymi się do ofiary i śmierci, ale także trwania i odradzania się życia. Artystka posiada wyjątkową umiejętność wykorzystania autobiograficznej historii do tworzenia dzieł sztuki o uniwersalnym przesłaniu.”

rynekisztuka.pl

Pierwsza, Process | Dzięki uprzejmości Ursuli von Rydingsvard i Galerie Lelong & Co., Nowy Jork

 

Ursula von Rydingsvard z domu Karoliszyn (ur. 1942 w Deensen) pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, która w trakcie II wojny światowej trafiła do Niemiec na przymusowe roboty, by następnie szukać lepszego życia na emigracji w Stanach Zjednoczonych. O wpływie przeżyć z dzieciństwa na twórczość von Rydingsvards pisze kuratorka wystawy Eulalia Domanowska: “Wieże, drewniane misy, narzędzia, łopaty i ściany są echem rodzinnego dziedzictwa. Mimo, że nigdy nie mieszkała w Polsce, ciągle zachowuje język, a nawet nadaje swoim rzeźbom polskie tytuły. W licznych wywiadach przyznała, że czuje się Polką.” W Polsce po raz pierwszy zaprezentowano prace von Rydingsvard w 1992 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek. “Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka” toen druga wystawa artystki w naszym kraju, a jej podtytuł ma podkreślać pasję i oddanie sztuce.

Zdjęcie góra: Ocean Floor | Dzięki uprzejmości Ursuli von Rydingsvard i Galerie Lelong & Co., Nowy Jork

Szczegóły

Początek:
06.11.2021 - 08:00
Koniec:
4 lutego - 17:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://mnk.pl/wystawy/ursula-von-rydingsvaerd

Organizator

Muzeum Narodowe w Krakowie
Telefon:
+48 12 433 57 44
Adres e-mail:
rezerwacja@mnk.pl
Strona internetowa:
https://mnk.pl/

Miejsce wydarzenia

Gmach Główny MNK
al. 3 Maja 1
Kraków, małopolskie 30-062 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 57 44
Strona internetowa:
https://mnk.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.