szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W gabinecie doktora Caligari

Kategorie wydarzeń:
,

20.07.2019 - 10:00
28.08.2019 - 20:00

GABINET Fot. Adam Burakowski na zlecenie Goethe-Institut (2)

Z okazji jubileuszu powstania Republiki Weimarskiej oraz 100-lecia filmu „Gabinet doktora Caligari” Galeria Miejska we Wrocławiu we współpracy z Goethe-Institut, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz Halą Stulecia przygotowała mobilną instalację artystyczno-filmową pt. „Gabinet” zaprezentowaną w formie trzyczęściowego konteneru-labiryntu. Pozwala ona zapoznać się z oryginalnym, niemym filmem z 1919 roku, ale także zagłębić kontekst jego powstania i, dzięki technologii wolumetrycznej, bezpośrednio doświadczyć jego atmosfery.

„Gabinet doktora Caligarii” w reżyserii Roberta Wienego uznawany jest dziś za jeden z najwybitniejszych filmów epoki Republiki Weimarskiej. Zrealizowane w stylu ekspresjonistycznym dzieło stanowi idealny przykład fuzji filmu z malarstwem, grafiką oraz scenografią. Scenografia stworzona specjalnie na potrzeby filmu w atelier Berlin-Weißensee funkcjonuje dziś w świadomości współczesnych jako samodzielna instalacja artystyczna i właśnie takie jej postrzeganie stanowi punkt wyjścia dla projektu „Gabinet”. Pierwsza część, do której dekoracje stworzyli polscy, neoekspresjonistyczni malarze – Zdzisław Nitka oraz Eugeniusz Minciel – przedstawia multimedialne prezentacje wykorzystujące unikatowe zbiory archiwalne Deutsche Kinemathek. W dwóch kolejnych częściach widzowie będą mieli okazję zobaczyć galerię obrazów i plakatów, a także odrestaurowany film „Gabinet doktora Caligari”.

Punktem centralnym projektu jest film wolumetryczny „Sen Cezara” z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych. W swojej narracji obraz swobodnie nawiązuje do słynnego niemego filmu grozy z 1919 roku. Dzięki technice wolumetrycznej polegającej na zastosowaniu hologramów, odbiorcy mogą aktywnie uczestniczyć w filmie, wchodząc w świat aktorów i towarzysząc tajemniczemu doktorowi Caligari oraz wybudzonemu przez niego somnambulikowi, Cesare w ich grze pomiędzy jawą a snem.

Kurator: Krzysztof Stanisławski
Koordynacja projektu: Renata Prokurat, Goethe-Institut
Organizator: Goethe-Institut w Warszawie
Film wolumetryczny: Volucap Studio, UFA X Babelsberg
Scenografia: Zdzisław Nitka, Eugeniusz Minciel, Sylwester Ambroziak, Paweł Paciorek
Partner: Galeria Miejska we Wrocławiu, MFF Nowe Horyzonty, Hala Stulecia we Wrocławiu, Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen w Berlinie
Produkcja: Modulo Sp. z o.o. Zbigniew Łowżył
Architekt: Adam Wierciński
Pokazy filmu „Gabinet doktora Caligari” dzięki uprzejmości F.W. Murnau-Stiftung, Wiesbaden
Wsparcie: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wystawa czynna codziennie w godzinach 10:00 – 20:00.
Bilet normalny – 8 zł, bilet ulgowy – 4 zł, bilet grupowy (grupy od 5 osób) – 5 zł.
Projekcje filmu „Gabinet doktora Caligari” w godzinach 11:00, 13:00, 15:00, 17:00

Szczegóły

Początek:
20.07.2019 - 10:00
Koniec:
28.08.2019 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
Wrocław, Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.