szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„W UŚPIENIU/DORMANCY” – Wystawa w Galeria SD

Kategorie wydarzeń:
,

04.05.2018 - 10:00
30.05.2018 - 17:00

W uśpieniu czyli w chwili zatrzymania. Chwila zatrzymania, to ten moment „pomiędzy” tym co się wydarzyło, a tym co ma się wydarzyć, kiedy słyszy się własny oddech. To moment, kiedy zatrzymuje się czas, a cisza jest namacalna. Przywołuje Nam sceny z filmów, wytrąca nas z codziennego wiru. Na wystawie „W uśpieniu/Dormancy” zobaczymy prace Katarzyny Dyjewskiej, Mateusza „Matta” Ługowskiego oraz Tomasza Trzupka. Twórczość każdego z tych artystów, ma w sobie ten moment chwilowego „uśpienia”. U Kasi Dyjewskiej to uśpione kamienice i miejsca, u Mateusza „Matta” Ługowskiego to senne stacje benzynowe i puste autostrady, u Tomasza Trzupka to jak najprostsze w formie budynki, pozbawione kontekstu: bez określonej funkcji i struktury.


Wchodzimy razem z artystami w moment „uśpienia”, stajemy na pustym podwórku, gdzie toczy się piłka, spoglądamy w okna kamienic, w których pali się światło, stajemy samochodem na pustej stacji benzynowej, pogrążamy się we własnych myślach oglądając wyrwany z kontekstu, najprostszy w formie dom.

Twórczość artystów prezentowanych na wystawie, najbliższa jest idei eskapizmu. Postawy cechującej człowieka żyjącego w świecie ponowoczesnym, który zmagając się z nową rzeczywistością, szuka wolności oraz drogi ucieczki od problemów, jakie przynosi cywilizacja i życie społeczne. Ucieczka od rzeczywistości, ale wciąż w rzeczywistości osadzona. To tylko moment, ulotne wrażenie, coś co można tylko poczuć, a nie da się opisać słowami.

We wszystkich obrazach czujemy pustkę, ale taką która koi, która pozwala zerwać z lękami dnia codziennego, z rutyną, nudą i przewidywalnością.
Ta ucieczka jest jedyną możliwością na oddech i na odpoczynek wszystkich zmysłów. Pomimo różnić artyści stosują podobne zabiegi, aby uzyskać wrażenie „uśpienia” i „pustki” . To przede wszystkim uproszczona gama barwna, syntetyzacja formy, symetria, zawężenie środków wyrazu.

Budynki z prac Kasi Dyjewskiej, to przede wszystkim kamienice z jej rodzinnych stron – warszawskich Szmulek. Jeśli na jej obrazach pojawia się człowiek, to jest sam. Sam wobec tego, co jest w około niego. Ta samotność w mieście, tak charakterystyczna dla dzisiejszych czasów. Stare budynki, to zderzenie przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Obrazy Katarzyny Dyjewskiej mają nie tylko kontekst metaforyczny. Synteza, geometryzacja, uproszczenie środków wyrazu, architektoniczna precyzja to cechy charakterystyczne malarstwa tej artystki. Jak twierdzi artystka: „Czasochłonność wybranej techniki, symetria i harmonia kompozycji oraz rezygnacja z ekspresyjnego gestu stają w metaforycznej kontrze do płynności, chaosu, zmienności naszego otoczenia.”

Matt Ługowski chce oderwać nas od codziennych trosk, ucieka. Jeśli najszybciej to tylko samochodem, jak najdalej w nieznane i koniecznie w nocy. Wszystkie prace nacechowane wrażeniem nierealności, ulotnych wspomnień, czy przebłysków pamięci. To mistrz „budowania klimatu”. Jak twierdzi, klimat niepokoju próbuje oddać dzięki ciągłemu zderzaniu natury z cywilizacją, ukazując jednocześnie ich dychotomię w otaczającej rzeczywistości . Atmosfera ulotności zdarzenia, tajemnicy, gdzie czas i miejsce to pojęcia względne.

Tomasz Trzupek pokazuje Nam budynki. Są one zupełnie inne niż te, które widzimy na co dzień. Niektóre z nich „lewitują” w przestrzeni. Nie mają funkcji, struktury, nie wiemy gdzie się znajdują. Podziwiamy formę. Prostą, geometryczną. Artysta rezygnuje z rzutów, przekrojów czy skali. Przedstawia pierwsze wrażenie formy domu. Jest to zapowiedź formy widzianej w wyobraźni. Czasem warto poddać się idei eskapizmu i wejść w stan chwilowego „uśpienia” wraz z przedstawianymi na wystawie artystami.

Samanta Belling, kurator wystawy

fot. (góra) Materiały prasowe Galerii SD.

Rynekisztuka.pl,

Szczegóły

Początek:
04.05.2018 - 10:00
Koniec:
30.05.2018 - 17:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

GALERIA SD
Aleja J. Ch. Szucha 8
Warszawa, mazowieckie 00-582 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.