szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

WALENTY GABRYSIAK. MALARSTWO I GRAFIKA

Kategorie wydarzeń:
,

17.05.2017 - 19:00
13.06.2017 - 21:00

Galeria STALOWA zaprasza na spotkanie z artystyczną wizją świata Walentego Gabrysiaka. Wystawa grafik i obrazów z różnych okresów z życia artysty jest jedynie wyborem z jego dorobku. To pokaz najbardziej reprezentatywnych dzieł Gabrysiaka, sygnalizujący zmiany, jakie zaszły w jego twórczości na przestrzeni lat. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Żebrowska.


„U mnie proste walczy z okrągłym, treść chce być przed formą, a forma przed treścią. Zastanawiam się, czy tak być musi. To pytanie jest wciąż aktualne i dopiero kiedy staję przed płótnem stwierdzam, że te sprzeczności, a może lepiej określić je jako współzawodniczenia, są głównym powodem malarskiego działania i nie chodzi o ich pogodzenie, lecz stworzenie w obrazie stref, w których będą na siebie działały najsilniej” – notatka z zeszytu Walentego Gabrysiaka, zapisana pod datą 24.VIII.85 r.

Wystawie malarstwa Walentego Gabrysiaka w Galerii STALOWA patronuje Komitet Honorowy w składzie:

1. Rafał Olbiński, artysta malarz i grafik
2. Rosław Szaybo, artysta grafik, prof. ASP
3. Janusz Oskar Knorowski, artysta malarz, prof. ASP
4. Krzysztof Tchórzewski, reżyser filmowy, historyk sztuki, prof. ASP
5. Krzysztof Stanisławski, krytyk sztuki
6. Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner sztuki
7. Jerzy Fedak, fotografik, reżyser
8. Sławomir Rogowski, medioznawca – przewodniczący Komitetu
9. Mańka Dowling-Skibińska, malarka
10. Magdalena Heltman-Ossowska, siostrzenica, właścicielka kolekcji prac artysty

 

Ponadto podczas warszawskiej Nocy Muzeów, w sobotę 20 maja 2017 r., o godz. 21.00 zostanie odtworzone słuchowisko radiowe pt. „Koniec wieńczy dzieło” zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły, do powstania którego impulsem była tragiczna śmierć Walentego Gabrysiaka. Autorami słuchowiska są: Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż.

 

Walenty Gabrysiak – urodzony 11 lutego 1920 r. w Goli w Wielkopolsce. Malarz i grafik. W latach 1949-1954 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Fryderyka Pautscha, prof. Adama Marczyńskiego i prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom zdobył w 1956 roku w pracowni malarstwa monumentalnego prof. Taranczewskiego. W 1965 roku został stypendystą rządu belgijskiego w École Nationale Superieure d’Architecture et des Arts Décoratifs de la Cambre. Od 1954 do 1960 roku współpracował z prof. Taranczewskim. Pracował przy projektach malarstwa ściennego, np. sgraffito na ratuszu przy Pl. Wolnica w Krakowie. Zaprojektował i zrealizował mozaikę w Karczowie k. Opola (współpraca z Ewą Buczyńską). W 1956 roku w Warszawie zaprezentował pierwsze monotypie o tematyce sportowej wykonane z okazji Konkursu Olimpijskiego. W 1958 roku uczestniczył w organizacji Galerii Sztuki Nowoczesnej w Nowej Hucie. W latach 70. był przewodniczącym Rady Artystycznej Sekcji Malarstwa Zarządu Okręgu ZPAP w Krakowie. Zmarł 13 stycznia 2013 roku.

Ważniejsze nagrody artystyczne:
I nagroda w Konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca – Kraków 1961; wyróżnienie na II Biennale Grafiki – Kraków 1962; II Nagroda na III Biennale Grafiki – Kraków 1964; Nagroda I stopnia na ogólnopolskiej wystawie „Człowiek – Praca – Środowisko” – Warszawa 1971; Nagroda Towarzystwa Kultury za malarstwo – Szczecin 1972; srebrny medal w Zespole Krakowa na Międzynarodowym Salonie – Paryż 1972; II Nagroda „Sport w sztuce” – Katowice 1976.

Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Rolnictwa w Szreniawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum na Majdanku, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych i muzealnych za granicą w Belgi (m.in. BIbliothèque Royale Albert I w Brukseli), Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i we Włoszech.

 

fot. (góra)  zaproszenie na wystawę Walentego Gabrysiaka, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

Szczegóły

Początek:
17.05.2017 - 19:00
Koniec:
13.06.2017 - 21:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Galeria STALOWA
Stalowa 26
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.