szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wernisaż wystawy Łukasza Patelczyka „W nocy wszystko słychać głośniej” – Galeria Promocyjna

Kategorie wydarzeń:

09.11.2016 - 18:00
04.12.2016 - 18:00

9 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Promocyjnej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Łukasza Patelczyka „W nocy wszystko słychać głośniej”. Prace artysty będzie można oglądać do 4 grudnia. Łukasz Patelczyk maluje krajobrazy. Choć robi to w tradycyjny, niemal akademicki sposób, nie są one typowymi przedstawieniami mórz, gór, czy jezior. 

Patronat Medialny RiSZ

Przywodzą na myśl zarazem romantyczne, nieco mroczne i ukazujące potęgę natury malarstwo Caspara Davida Friedricha, czy fotorealizm i banalizm Gerharda Richtera oraz Grupy Ładnie. Można w nich dostrzec także nawiązania do współczesnej grafiki komercyjnej. Iluzja, realizm, abstrakcja – to słowa najlepiej określające obrazy Patelczyka. Bo oprócz pejzaży, a raczej nokturnów, artysta wprowadza dodatkowy element, który, choć modyfikowany, stał się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Zaczynał od wkomponowywania w obrazy geometrycznych figur, które z czasem przekształciły się w układy – linie, elipsy, koła… z jednej strony, zakłócające i będące kontrastem dla jego prac, z drugiej – wzmacniające i uzupełniające ich odbiór. Artysta poprzez „wycięcie” części obrazu prowadzi z nami grę, pobudzając naszą wyobraźnię. Bardzo szczelne kadry wypełniają przestrzeń całego obrazu, przez co często balansują na granicy abstrakcji i figuracji. Monochromatyczna paleta barwna zestawiona z geometrycznymi kształtami sprawia, że obrazy Patelczyka mają w sobie coś magicznego, tajemniczego a zarazem niepokojącego. On sam staje się demiurgiem kreującym swój własny mistyczny świat, w którym realizm zlewa się z surrealizmem. W Promocyjnej Łukasz Patelczyk pokaże najnowsze obrazy. 

Łukasz Patelczyk

(ur. 1986) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W swoim malarstwie łączy ze sobą dwa porządki, klasyczny pejzaż wraz geometryczną abstrakcją. Artysta maluje równolegle kilka serii obrazów tj. Krajobraz ocenzurowany, Witchcraft, Passe-partout, Ancient, Aura. Uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2011 – nagroda specjalna – stypendium w Walencji oraz Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 – nagroda prasowa redakcji Notes Na 6 Tygodni. Jest także finalistą konkursów (XI Konkurs im. Eugeniusza Gepperta, Promocje, Świeża Krew, Perfekcjoniści – Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe, Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne w Pieńkowie). W 2016 roku uzyskał stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

źródło: materiały organizatora

fot. (góra): Łukasz Patelczyk, „Kosmos”, 130 x 150 olej akryl, 2016 

Szczegóły

Początek:
09.11.2016 - 18:00
Koniec:
04.12.2016 - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Organizator

Galeria Promocyjna

Miejsce wydarzenia

Galeria Promocyjna
Rynek Starego Miasta 2
Warszawa, 00-272 Polska
+ Google Map
Telefon:
22-831-99-31

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.