szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wilkoniada 2015 – wernisaż malarstwa Józefa Wilkonia

Kategorie wydarzeń:

14.01.2015 - 08:00
14.02.2015 - 17:00

patronat rynekisztuka.plJózef Wilkoń w 2015 roku kończy 85 lat. Piekielnie zdolny  malarz, ilustrator, rzeźbiarz, autor scenografii. Jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich artystów. Studia malarskie rozpoczął  w 1950 roku. Ukończył  krakowską Akademię Sztuk Pięknych  robiąc dyplom w pracowni  Adama Marczyńskiego .  Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Po studiach szybko dołączył do grona najlepszych  polskich ilustratorów. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.
Prace artysty są natychmiast rozpoznawalne dzięki charakterystycznej kresce, dynamicznie potraktowanej  plamie barwnej  którym  towarzyszy wielka graficzna dyscyplina. Artysta  posiada wyjątkową  umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla bądź piórka.

Twórca najchętniej  przedstawia zwierzęta i przyrodę. Jego prace są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy interesuje człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku.
Na początku lat 90. artysta zainteresował się rzeźbą, która szybko stała się dla niego równie ważną dziedziną twórczości jak malarstwo. Z drewna i blachy  tworzy olbrzymie bestiarium – „Arkę Wilkonia”- ryby, ptaki, nietoperze i mnóstwo innych zwierząt, które nieustannie wędrują i są wystawiane w coraz to nowych miejscach w Polsce i na świecie.
Józef Wilkoń najczęściej kojarzony z działalnością ilustratorską, w samej swej istocie będącą pracą na zadany temat. Artysta z powodzeniem  uprawia również twórczość własną, która rzadziej gości na salonach wystawowych.
Prace malarskie, nie będące ilustracjami książkowymi, jak również niezwykłe rzeźby wykonane przez Józefa Wilkonia  zaprezentujemy na wystawie  rozpoczynającej jubileusz WIELKIEGO ARTYSTY.

Kuratorki wystawy:
Wiesława Wideryńska
Kama Zboralska

Wilkoniada 2015
Józef Wilkoń – malarstwo, rzeźba
Wernisaż wystawy 14 stycznia 2015 r.,  godz. 19.00
Galeria (-1) PKOI oraz Galeria Sztuki Limitededition
Centrum Olimpijskie
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Warszawa

Szczegóły

Początek:
14.01.2015 - 08:00
Koniec:
14.02.2015 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Galeria (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Warszawa, 01-531
+ Google Map
Telefon:
22) 560 37 00
Strona internetowa:
www.olimpijski.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.