szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wkraczając w nowy wymiar. Twórczość Sophie Taueber-Arp

Kategorie wydarzeń:

13.09.2019 - 12:00
24.11.2019 - 20:00

To zupełnie nowy wymiar sztuk plastycznych! Twórczość Sophie Tayeber-Arp modelowo wręcz odzwierciedla abstrakcyjno-geometryczne koncepcje, jakie rozwinęły się w pierwszej połowie XX wieku w Polsce oraz w innych krajach.

Wystawa w Centrum Kultury Zamek zaprezentuje dorobek artystki z lat 20-, 30- i 40-tych, aż do jej tragicznej śmierci w styczniu 1943 roku. Wtedy to właśnie wypracowała ona swój unikalny i charakterystyczny styl oraz stała się świadoma siebie jako twórczyni nieograniczonej żadnymi konwencjami. Sophie Taeuber-Arp może mierzyć się z takimi twórcami jak Joan Miró, Alexander Calder, Katarzyna Kobro czy Hans Arp. Wszyscy oni znaleźli się w jednej grupie, która podpisała jeden z najważniejszych w historii sztuk wizualnych tekstów programowych – „Manifest dymensjonistyczny”.

Przez wiele lat nie dostrzegano dorobku Sophie Taeuber-Arp i jej wkładu w rozwój nurtu abstrakcyjnego i geometrycznego. Późniejsze odkrycia, prace badawcze i ocena jej prac przyznały malarce ważne miejsce w XX-wiecznej historii sztuki.

W twórczości artystki możemy dostrzec jej fascynację matematyką, fizyką, tańcem, modą, architekturą i filozofią. Część z jej zainteresowań zgłębimy podczas warsztatów i wykładów towarzyszących wystawie. Figury w różnych barwach, płaszczyzny o wielu kształtach czy linie przecinające się na obrazach Sophie Taeuber-Arp staną się dla nas pretekstem do tworzenia własnych obiektów abstrakcyjnych podczas rodzinnych warsztatów. Poznamy tajemnice pracowni lalkarskiej i krawieckiej dzięki współpracy z Teatrem Animacji. W kontekście twórczości malarki i rzeźbiarki przyjrzymy się teatrowi dadaistów, biżuterii jej epoki czy geometrii w sztuce.

 

 

Szczegóły

Początek:
13.09.2019 - 12:00
Koniec:
24.11.2019 - 20:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://ckzamek.pl/wydarzenia/4976-wkraczajac-w-nowym-wymiar-tworczosc-sophie-taeuber/

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Strona internetowa:
https://ckzamek.pl

Miejsce

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Św. Marcin 80-82
Poznań, 60-805 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://ckzamek.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.