szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Władysław Hasior – Misterium Przedmiotu” – wystawa w Lublinie

Kategorie wydarzeń:

01.10.2020 - 18:00
30.10.2020 - 17:00

"Władysław Hasior - Misterium Przedmiotu" - wystawa w Lublinie

Galeria Gardzienice zaprasza na październikową ekspozycje prac Władysława Hasiora, którą zaprezentujemy w przestrzeniach ekspozycyjnych przy ul. Grodzkiej 5a w Lublinie. 

Władysław Hasior, Opiekunka Gasiorromowładna, 1983

Tytuł wystawy „Misterium Przedmiotu” jest tu bardzo istotny, gdyż to przedmiot u Hasiora definiował kształt dzieła, był więc w oczach Artysty punktem wyjścia do pewnej artystycznej kreacji, podwaliną do większej całości. 

Podczas przygotowywania projektu ekspozycji prac artysty zaistniał pomysł  aby tytuł wystawy oderwać bezpośrednio od jego dzieł faktycznych, a nawiązać do prezentowanej przez niego metaforyki. Stąd  zaproponowany, obecny tytuł, zdaje się adekwatny, „Władysław Hasior- Misterium Przedmiotu”. Przedmiot u Hasiora to już kreacja sama w sobie, część składowa innej w zamyśle kreacji.

Unikatowy charakter dzieł, które będą u nas prezentowane dodatkowo podkreśla wagę przedmiotu w twórczości Władysława Hasiora, skłaniając się w kierunku Nowego Realizmu. 

Wystawa ta to doskonała okazja do zobaczenia prac Artysty, szczególnie, że wśród prezentowanych dzieł znajda się zarówno prace wczesne, jak i późniejsze. Jedną z najwcześniejszych prac będzie św. Józef z 1959 r.

Duży, reprezentatywny „Sztandar Wyścigowy” Artysty z 1975 r nie pozostawi nikogo obojętnym, niemal trzymetrowy sztandar zawiera i definiuje charakter sztuki Hasiora i staje się tym samym jednym z najważniejszych obiektów ekspozycji. Wśród wczesnych sztandarów   znajdą się także asamblaże (między innymi „Czas robi swoje” z 1987 r., czy „św. Józef” z 1959 r).

 

Władysław Hasior, Kapliczka błękitnej nadziei,1992

Władysław Hasior, Dama z Kurortu, 1983

Władysław Hasior, Polemista, 1974, 87 x 58 x 16

Na wystawie obok prac wypożyczonych z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajdą się działa z Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. To drugi co do wielkości zbiór prac Hasiora w Polsce. Zbiór prezentowany na lubelskiej wystawie został wybrany przez kuratorski zespół: Gustawa Nawrockiego (Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim) oraz Zuzanne Zubek – Gańską z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” / Galeria Gardzienice. 

Wśród Gorzowskich prac dominują dzieła z lat 70-tych, 80 tych i 90 tych. W tym zbiorze podziwiać będzie można zjawiskową „Damę z Kurortu” z 1983 r., „Don Juana” z 1982., czy na wskroś ujmującego „Polemiste”, którego zarówno w całości jak i w detalicznych elementach można podziwiać bez końca. Mnogość łyżek znacząco podnosi dynamikę dzieła, bezwolne, gestykulujące rączki lalki nadają mu ekspresji i humoru, co podkreśla również jego na wskroś groteskowy wymiar.  Umieszczony pod nim postument do siedzenia i nóżki lalek, które delikatnie się krzyżują wprowadzają i dodają mu poniekąd statyki. Dzieło jest niezwykle symetryczne, a przez  spojrzenie i mimikę wchodzi z widzem w pewna formę relacji, rozmowy bez słów.

Władysław Hasior, Don Juan

Nie inaczej ma się sprawa z „Prelegentem miejskim” z 1982 r., uwysmuklonym, niemal efemerycznym, konstrukcyjnie wspartym na dwóch nogach, tudzież szablach. Skąpo obsypany włosem będącym widłami nieporęcznie spogląda w eter, jakby jego wzrok kierował się za czymś w niebo. Małe rączki z klamek od okien nadają mu przy tym charakter nieporadny, bardzo ludzki.

To tylko kilka obiektów ze zbioru, który będzie u nas prezentowany, ale dają one przedsmak całości.

Władysław Hasior, Prelegent Miejski, 1982

Prezentowany przez nas projekt powstaje przy współudziale czterech placówek o charakterze wystawienniczym i teatralnym. Są to:

– Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu

– Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu

– Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

– Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 1 października 2020 r., o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice, (ul. Grodzka 5a) w Lublinie.

Wystawa będzie miała miejsce od 1 października do 30 października 2020 r., od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00.

Wstęp na wystawę i wernisaż jest bezpłatny. 

Prosimy o posiadanie maski / przyłbicy na czas zwiedzania wystawy  w naszej Galerii.

Szczegóły

Początek:
01.10.2020 - 18:00
Koniec:
30.10.2020 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.