Krakowski artysta Dobiesław Gała wkracza na światową scenę sztuki z wyjątkowymi reliefami, które już teraz wzbudzają zachwyt i inspirację na całym świecie. Jego symboliczne dzieła, stanowiące połączenie rysunku i rzeźby, zyskują uznanie nie tylko w Polsce, ale także za granicą, gdzie są prezentowane przez renomowane galerie. Gała, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, szykuje się do kolejnych międzynarodowych wystaw, z najbliższą już 24 kwietnia w Monaco.
Artysta nie tylko zdobywa serca koneserów sztuki na całym świecie, ale również inspiruje muzyków światowej sławy, takich jak Edgar Abraham i Mirosław Muzykant, którzy podczas jazzowego koncertu w Muzeum Śląskim znaleźli inspirację w jego reliefach. Jego nietypowy sposób wyrażania twórczości poprzez reliefy nie tylko fascynuje, ale także prowokuje do refleksji nad ważnymi zagadnieniami współczesności. Gała angażuje się w dyskusję na temat wpływu człowieka na środowisko oraz nieuchronnego działania czasu na materię i procesy myślowe. Jego prace, oparte na koncepcji metaobszarów, stanowią refleksję poznawczą wyższego rzędu, ukazującą zewnętrzną perspektywę rzeczywistości. Poprzez swoje reliefy Gała nie narzuca żadnej ideologii, pozwalając odbiorcom na swobodną interpretację i dialog z dziełem.
Wystawa „Dark Side of the Moon” jest próbą znalezienia odpowiedzi na to, co kryje się po drugiej stronie księżyca. Czy jesteśmy w stanie odkryć tę tajemnicę? Organizatorzy wystawy, jak i sam artysta, są pewni, że to zagadnienie zostanie poddane szerszym dywagacjom podczas odwiedzin w galerii.
Dobiesław Gała (ur. 1975) – doktor habilitowany, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i prodziekan Wydziału Rzeźby. Artysta ostatnim czasie dokonał spektakularnego przełomu na rynku sztuki. Nie bez powodu jego twórczość uznawana jest przez krytyków za nowe początek w polskiej sztuce. Dobiesław Gała jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Został również uhonorowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, współpracując ze światowej sławy rzeźbiarzem Timem Scottem. Jego talent został również doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, przyznając mu stypendia. We wrześniu 2023 roku został odznaczony Medalem Gloria Artis za całokształt osiągnięć.
Dobiesław Gała jest artystą ambitnym. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Ostatnie trzy lata zdecydowanie należały do niego. Jego wystawy indywidualne w renomowanych galeriach i muzeach we Włoszech (Treviso i Como) i Lugano w Szwajcarii, świadczą o ogromnym zainteresowaniu koneserów jego nowatorską twórczością. Ostatnie międzynarodowe pokazy prac Dobiesława Gały to m.in: Międzynarodowe Targi Sztuki w Rzymie (wrzesień 2023), Międzynarodowe Targi Sztuki w Padwie (listopad 2023), gdzie jego innowacyjna sztuka zyskała ogromne zainteresowanie wśród uczestników wydarzenia. Obecnie prace Dobiesława Gały można zobaczyć na Biennale Sztuki w Wenecji.