szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa Dawida Czycza „Smells Like Teen Spirit”

Kategorie wydarzeń:

27.09.2023
18.11.2023

Dawid Czycz

Już 27 września o godz. 19:00 w Galerii Nocny Art Patrol odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej Dawida Czycza ,,Smells Like Teen Spirit”. Ekspozycja będzie dostępna do 18 listopada 2023.

,,Chcieli nas zabawiać.
To wszystko przybyło do nas jak sygnały z odległej galaktyki. Piękne, opakowane w błyszczący celofan. Fascynowało, wzruszało, straszyło. Nie znaliśmy jeszcze dokładnie nadawcy tych sygnałów, jedynie ich treść.

Były tam cheerleaderki ze szkół, do których nie chodziliśmy i ratowniczki z plaży nad oceanem, w którym nie zamoczyliśmy nawet stopy. Zadziwiająca historia zaginionej dziewczyny z małego obcego miasteczka, na której kolejny odcinek czekaliśmy niecierpliwie cały tydzień i wojenny renegat, który ciągle był na odległej wojnie. To nie były nasze historie. Ale to nie miało znaczenia.

Żyliśmy beztrosko, wtedy wydawało nam się, że bez żadnego celu. Nie wiedzieliśmy, że ta bezsensowność okaże się potem czasem naszej bajki. Dziś to wiemy.
Nie wiedzieliśmy, że nisza stanie się mainstreamem, i że niegdyś elegancki dom mody będzie sprzedawał za ogromne pieniądze postarzane celowo trampki, zdeptane jak po grungowym koncercie. Wtedy liczyło się bycie razem, muzyka o bezsensie życia i bieganie po dachach. I te kadry pod powiekami z odległych, fascynujących opowieści.

Dziś te kadry zdają się być nieco mniej ostre, choć nadal wszechobecne. Nadgryzione zębem czasu i pokryte bananowym plamkami. To jednak nie oznacza, że miłosne spojrzenie zakochanych z Titanica jest mniej gorące. Patrzymy na nich z nostalgią. Banany są przecież najsłodsze na chwilę przed zepsuciem.

Na wystawie „Smells Like Teen Spirit” Dawid Czycz zaprezentuje obrazy olejne będące częścią tzw. „bananowej serii”, mówiącej o upływie czasu i nieuchronności przemijania. Jest to osobista retrospekcja artysty, w której powraca do swoich nastoletnich lat i kojarzących się mu z tym czasem symbolicznych kadrów z kultury masowej. Czasowa perspektywa pozwala na nostalgię oraz przyjrzenie się im bliżej jako myślowym kalkom, zarówno osobistym jak i generacyjnym. Reminiscencje i marzenia przywoływane z czasów dzieciństwa i młodości artysty zostają ostatecznie poddane malarskiej dekonstrukcji jako mity naszej popkultury”. – kuratorzy wystawy, Agnieszka Gołębiewska i Mariusz Horanin.

Wystawa:
27 września – 18 listopada 2023
godziny otwarcia: wtorek – sobota 12-18

Szczegóły

Początek:
27.09.2023
Koniec:
18.11.2023
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
www.nocnyartpatrol.com

Miejsce wydarzenia

Galeria Nocny Art Patrol
ul. Mikołaja Kopernika 15/6
Warszawa, 00-328
+ Google Map
Telefon:
503 456 444
Strona internetowa:
http://nocnyartpatrol.com/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.