Einstein twierdził, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, gdyż wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia nie zna żadnych granic. Tak samo jest z twórczością Dobiesława Gały, krakowskiego artysty i pedagoga, który podbił światowy rynek sztuki w dyscyplinie rzeźby współczesnej. Już 6 września o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy artysty w galerii prowadzonej przez Fundację im. Marty Czok w Wenecji (Project Space Fondazione Marta Czok). Ekspozycję można oglądać do 30 września.
Reliefy, które z powodzeniem tworzy, są wysublimowanymi hybrydami rysunku i rzeźby, urzeczywistnieniem artystycznych wyobrażeń o zachodzących zjawiskach zarówno w materialnym zewnętrznym świecie jak i w tym najbardziej osobistym, który indywidualnie rozgrywa się w ludzkiej świadomości. Oba podlegają ciągłej zmianie i destrukcji. To z jednej strony efekt świadomego działania człowieka a z drugiej — czasu.
Co artysta chce przez to zakomunikować współczesnemu odbiorcy? Otóż wiele. Zarówno poprzez poruszany temat, jak i samą nietypową formę przedstawienia. Dobiesław Gała potrafi umiejętnie pokazywać te zjawiska, nadając im formę wielowymiarowego, zastygłego na pozór reliefu, który uderza feerią barw. Każdy centymetr przedstawienia stanowi odrębną przestrzeń, w której rozgrywają się kolejne procesy.
Prezentowane w Wenecji prace Dobiesława Gały mają głębokie ekologiczne przesłanie i są odpowiedzią na zachodzące w świecie i w ludzkiej świadomości procesy. Ostrzegają przed skutkami destrukcyjnej działalności człowieka i za pomocą świetnie dopracowanej formy, której efektem jest przemyślana kompozycja wizualna, komunikują skalę degradacji środowiska, które wskutek nieodpowiedzialnej działalności człowieka powoli zamienia się w zastygłe struktury.
Strefa 79, Zakłócona płynność, Bieguny niedostępności, Struktury informacji, Epicentra, Kręgi czasu i zdarzeń, Lądowiska, Rzeki informacji, Zanikające ślady zdarzeń, Ciemna strona księżyca, Zastygłe stalowe rzeki to tytuły prac, które prezentowane będą na wystawie w Wenecji. To również artystyczne interpretacje procesów i zjawisk, owianych tajemnicą a w wielu przypadkach funkcjonujących w społecznej wyobraźni jako mit. Pomimo tak katastroficznej wizji, Dobiesław Gała wprowadza element nadziei, która wynika z ogromnej siły regeneracji natury, zatem proces ten może zostać nie tyle odwrócony ile zahamowany na pewnym etapie. Stąd natężenie zielonej niebieskiej barwy (pigmentu) i jej wzmocnienie za pomocą światła oraz stosowanie innych zabiegów artystycznych (iluminacja świetlna fragmentów prac), mających na celu spotęgowanie efektu głębi, w której ujawniają się kolejne struktury. Uzyskuje ją za pomocą odpowiedniego stosowania mix mediów. Dobiesława Gała nadał swoim przemyśleniom kostium reliefu, na pozór zastygłej rzeźbiarskiej formy, która za każdym razem ożywa w inny sposób, budując w nieskończoność nowe światy, które każdy z odbiorców może dowolnie interpretować. Dociera do nich jedynie wyobraźnia. Wystawy prac Dobiesława Gały to spektakularne wydarzenia, które odbijają się głębokim echem w świecie kultury i sztuki.
Wenecja, która jako stolica sztuki oraz filmu, w tym czasie gościć będzie światowej sławy artystów. Dlatego cieszy fakt, że fenomenalna twórczość z powodzeniem podbija rynek polskiej i europejskiej sztuki. Miejscem wystawy Dobiesława Gały jest prestiżowa Galeria Sztuki w centrum Wenecji przy Campo Rialto Novo, prowadzona przez Fundację im. Marty Czok. Galeria ta prezentuje wystawy wybranych artystów, których twórczość ma znaczący wpływ na rozwój dyscyplin artystycznych. Wśród grona zaproszonych Dobiesław Gała na indywidualnej wystawie pt. „Dotarła tam jedynie wyobraźnia” zaprezentuje 15 reliefów (rzeźba współczesna). Elementem dopełniającym wydarzenie będzie prezentacja video-art z animowanych prac Dobiesława Gały, wykonana przez Jakuba Hadera przy użyciu najnowszych technologii.
Dobiesław Gała (1975 r.), doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a zarazem prodziekan na Wydziale Rzeźby, który w ostatnim czasie spektakularnie podbił rynek światowej sztuki. Nie bez powodu jego twórczość uznawana jest przez krytykę artystyczną za nowe otwarcie w sztuce polskiej. Dobiesław Gała został wyróżniony przez Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie współpracował ze światowej sławy artystą rzeźbiarzem prof. Timem Scottem. Talent Dobiesława Gały doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, przyznając mu stypendia twórcze. We wrześniu 2023 roku za całokształt osiągnięć został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Dobiesław Gała ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród przyznawanych przez krajowe i międzynarodowe gremia. Jest m.in. laureatem i zdobywcą Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Orłów „Wprost” 2024. Twórczość Dobisława Gały jest bardzo dobrze oceniana i doceniana na świecie. We Włoszech twórczością Dobiesława Gały zachwycili się uznani kuratorzy i krytycy sztuki m.in.: dr Francesco Saveiro Russo i dr Sandro Serradifalco, przyznając mu w kwietniu 2024 r. nagrodę Phoenixa za całokształt twórczości artystycznej, zawartość stylistyczną prac i wprowadzane przez Dobiesława Gałę media, które wpływają na innowacyjną formę jego prac, a zarazem rozwój dyscypliny rzeźby. W czerwcu 2024 r. Dobiesław Gała został nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Kariery Artystycznej 2024, przyznaną przez Fundację Constanza we Florencji a w lipcu 2024 r. Międzynarodową Nagrodą Artystyczną przyznaną przez Fundację Effetto Arte za innowacyjną twórczość artystyczną, wpływ rozwój dyscypliny rzeźby oraz ochronę i poprawność działań kulturalnych ujmujących działania na rzecz środowiska. Dobiesław Gała to artysta ambitny. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Wystawy indywidualne, w uznanych galeriach i muzeach we Włoszech, m.in. Treviso, Como i Lugano w Szwajcarii są dowodem na ogromne zainteresowanie jego nowatorską twórczością wśród koneserów światowej sztuki.
Ostatnie zagraniczne odsłony twórczości Dobiesława Gały to: Międzynarodowe Targi Sztuki w Rzymie (wrzesień 2023), Międzynarodowe Targi Sztuki w Padwie (listopad 2023), indywidualna wystawa w prestiżowej Galerii Sztuki Espace 22 w Monaco (kwiecień – maj 2024) gdzie jego nowatorska sztuka, zyskała ogromne uznanie. Twórczość Dobiesława Gały w szczególny sposób wpływa na rozwój dyscypliny, jaką jest rzeźba. Już dzisiaj stanowi źródło inspiracji dla światowej sławy muzyków, kompozytorów oraz projektantów (odnośniki do stron internetowych). Nie bez powodu jego nowatorska sztuka jest doceniana w rodzimym Krakowie, stanowiła piękną ilustrację obchodów 10-lecia Areny Kraków, stając się trwałym ponadczasowym symbolem urodzin. Prace Dobiesława Gały znajdują się w kolekcjach prywatnych, muzeach i galeriach krajowych oraz zagranicznych, jak USA, Chiny, Włochy, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Francja, Niemcy.
Wystawie patronuje Województwo Małopolski | Firma OKNOPLAST objęła mecenatem wystawę
Wystawa trwa do 30 września