szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza” w PGS w Sopocie

Kategorie wydarzeń:

18 maja
18 sierpnia

Do 18 sierpnia 2024 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie potrwa monograficzna wystawa Ewy Kuryluk. Ekspozycja  „Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza” ukazuje bogactwo twórczości artystki, której dorobek obejmuje różnorodne formy, techniki i tematykę. 

Ewa Kuryluk to jedna z najpopularniejszych i najwybitniejszych przedstawicielek polskiej sztuki współczesnej. Przez lata swojej twórczej aktywności zajmuje się nie tylko malarstwem, ale również grafiką (litografią, akwatintą, akwafortą), kolażem, fotografią oraz tkaniną. Jej malarstwo łączymy z nurtem hiperrealizmu, a głównymi bohaterkami obrazów są ludzie, często kobiety, umieszczeni na monochromatycznym, barwnym tle. Przewodnią ideą wystawy jest „prawdziwy wizerunek – vera-icon”, co  oddaje złożoność i spójność artystycznych poszukiwań Ewy Kuryluk. Jej prace prowokują do refleksji nad naturą obrazu, tożsamością i ludzkim doświadczeniem. Dzieła Ewy Kuryluk są odzwierciedleniem głębokiej wrażliwości. Artystka to także wybitna humanistka, nagradzana pisarka i poetka oraz badaczka i historyczka sztuki.

Moje własne utopie artystyczne wywodzą się z pragnienia, by zrobić w sztuce kopię niepowtarzalnego losu jednostki, utrwalić jej kontur i gest, bicie serca i słowa, cień.

Ewa Kuryluk

Na wystawie będzie można podziwiać wczesne prace artystki z lat 60. i 70. XX wieku, które w większości nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się kolaże oraz obrazy z cyklu „Człekopejzaże” oraz „Ekrany”. Zostaną także wyeksponowane fragmenty „Żółtych instalacji”, które od początku XXI wieku stanowią dominujący motyw w sztuce Ewy Kuryluk. 

Ewa Kuryluk, Spotkanie, 1970, akryl na płycie pilśniowej, 61 x 67 cm, Ewa Kuryluk Warszawa

Jednym z najważniejszych i najciekawszych eksponatów jest wielkoformatowa, monumentalna tkanina z 1986 „Teatr Miłości”. Wystawę uzupełnią autofotografie Ewy Kuryluk, stanowiące zapis kolejnych etapów jej życia, zarówno artystycznego, jak i osobistego. 

Wystawa „Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza” powstała we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków, a jej kuratorką jest Ania Muszyńska. Duża część obiektów prezentowanych na wystawie pochodzi właśnie z kolekcji fundacji. 

Już 17 maja (piątek) o godz.18:00 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy wraz z udziałem artystki. Z kolei w ramach Nocy Muzeów 2024 18 maja (sobota) o godz.19:00 będzie można wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po wystawie. 

Szczegóły

Początek:
18 maja
Koniec:
18 sierpnia
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://pgs.pl/ewa-kuryluk-spotkanie-na-brzegu-morza-malarstwo-kolaze-instalacje-autofotografie-1969-2023/

Miejsce wydarzenia

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Plac Zdrojowy 2
Sopot, 81-720 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
https://pgs.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.