Ewa Kuryluk to jedna z najpopularniejszych i najwybitniejszych przedstawicielek polskiej sztuki współczesnej. Przez lata swojej twórczej aktywności zajmuje się nie tylko malarstwem, ale również grafiką (litografią, akwatintą, akwafortą), kolażem, fotografią oraz tkaniną. Jej malarstwo łączymy z nurtem hiperrealizmu, a głównymi bohaterkami obrazów są ludzie, często kobiety, umieszczeni na monochromatycznym, barwnym tle. Przewodnią ideą wystawy jest „prawdziwy wizerunek – vera-icon”, co oddaje złożoność i spójność artystycznych poszukiwań Ewy Kuryluk. Jej prace prowokują do refleksji nad naturą obrazu, tożsamością i ludzkim doświadczeniem. Dzieła Ewy Kuryluk są odzwierciedleniem głębokiej wrażliwości. Artystka to także wybitna humanistka, nagradzana pisarka i poetka oraz badaczka i historyczka sztuki.
Moje własne utopie artystyczne wywodzą się z pragnienia, by zrobić w sztuce kopię niepowtarzalnego losu jednostki, utrwalić jej kontur i gest, bicie serca i słowa, cień.
Ewa Kuryluk
Na wystawie będzie można podziwiać wczesne prace artystki z lat 60. i 70. XX wieku, które w większości nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się kolaże oraz obrazy z cyklu „Człekopejzaże” oraz „Ekrany”. Zostaną także wyeksponowane fragmenty „Żółtych instalacji”, które od początku XXI wieku stanowią dominujący motyw w sztuce Ewy Kuryluk.
Jednym z najważniejszych i najciekawszych eksponatów jest wielkoformatowa, monumentalna tkanina z 1986 „Teatr Miłości”. Wystawę uzupełnią autofotografie Ewy Kuryluk, stanowiące zapis kolejnych etapów jej życia, zarówno artystycznego, jak i osobistego.
Wystawa „Ewa Kuryluk. Spotkanie na brzegu morza” powstała we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków, a jej kuratorką jest Ania Muszyńska. Duża część obiektów prezentowanych na wystawie pochodzi właśnie z kolekcji fundacji.
Już 17 maja (piątek) o godz.18:00 odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy wraz z udziałem artystki. Z kolei w ramach Nocy Muzeów 2024 18 maja (sobota) o godz.19:00 będzie można wziąć udział w autorskim oprowadzaniu po wystawie.