szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa Laury Makabresku w Galerii Gardzienice

Kategorie wydarzeń:

20.11.2020 - 11:00
31.01.2021 - 17:00

Darmowy
Wystawa Laury Makabresku w Galerii Gardzienice
Galeria Gardzienice zaprasza na wernisaż wystawy fotografii LAURY MAKABRESKU CONSOLATION. Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 19 listopada 2020 r., o godz. 18.00. Otwarcie wystawy odbędzie się online na stronie głównej Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz na profilach Facebook Galerii Gardzienice oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

The Anatomy of Melancholy, 2020,

Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna od 20 listopada 2020 r. do 30 stycznia 2021 r. (galeria podziemna), ekspozycja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

„Wystawa prezentowana w Galerii Gardzienice – CONSOLATION Laury Makabresku nie jest zwykłą ekspozycją, sama Artystka jest twórcą nietuzinkowym, niezwyczajnym. Ciężko nawet odnieść się do niej jak do stricte fotografa, z uwagi na malarski charakter niektórych prac. Laura maluje obiektywem, zastępując uderzenia pędzlem trzaskiem migawki. Rytmicznie utrwala wyzwalając w swoich pracach kolor, charakter, rys, graficzność, emocje, czyniąc z podłoża barytowego niekwestionowaną paletę, na której umiejętnie miesza kolory. Ale zawsze wśród wielości pięknych barwnych przejść dominuje jeden kolor przewodni, co Artystka sugeruje poprzez otoczenie zdjęcia passepartout z wyjściowym kolorem. Ujmujące są jej cykle, uwodzą estetyką, zaskakują tematem, a właściwie wielością tematów, przy czym niezwykła precyzja i doskonała reżyseria oraz literacki oddźwięk  sprawiają, że mamy do czynienia z doskonałym dziełem.  Ogromnej urody „Samarytanka” odziera temat fotografii  z realności, dzieląc się  ekstatycznym przedstawieniem młodej kobiety odzianej w tiule i kwiaty, z mistrzami luminizmu,  gdzie znakomicie poprowadzone światło zdaje się nadchodzić z jednego punktu, wyłapując bliki i cienie niczym na obrazie Caravaggia.

Consolation 2020

Artystka operuje cyklami, będącymi pomniejszymi opowieściami. Zjawiskowe jest jak wieloma wątkami Artystka potrafi operować. Jak sama podkreśla Artystka

Moje dzieła powstają w dwóch przestrzeniach. Pierwszą z nich jest opowieść. Niekiedy światło tych opowieści odbija się w tytułach prac lub towarzyszących im tekstach. Z opowieści powstają ostatecznie rozbudowane cykle zdjęć, małe fabuły.”

Godna podziwu jest również ascetyka przedstawień, Laura Makabresku nie zabudowuje przestrzeni zbędnymi przedmiotami, jej ujęcia rozgrywają się w ascetycznych wnętrzach gdzie najważniejszą i stanowiącą istotę przedstawienia jest postać, często kobieta (w większości ona sama). Pojawiają się także osoby dopowiadające, mąż, mężczyzna, człowiek. Bo to wokół człowieka Laura buduje swoje opowieści. Artystka obraca się w nurcie stworzonego przez siebie realizmu mistycznego. Efekt odbioru wzmagają symbole, które Artystka skrzętnie ukrywa w swoich przedstawieniach, nie są one narzucające lecz pojawiają się przy dłuższym przyjrzeniu. Makabresku sama zaś przyznaje:

 „Chciałoby się powiedzieć, że cała rzeczywistość niesie ze sobą ukryte znaczenia. Chciałabym, aby moje prace żyły tymi znaczeniami – niekoniecznie odkrytymi i rozszyfrowanymi.”

Wystawa w Galerii Gardzienice to ekspozycja zawierająca duży zbiór prac Artystki. Między innymi zobaczyć będzie można najnowsze cykle: Anatomia Melancholii, Pocieszenie, Intymność serca, Poprowadzę cię. Wybrane cykle odnalazły się na wszystkich przestrzeniach Galerii, zarówno w sali czarnej jak i salach podziemnej części galerii.

Zuzanna Zubek-Gańska

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska
Aranżacja światła: Włodzimierz Janowski | Oprawa graficzna: Jacek Gański

 

Szczegóły

Początek:
20.11.2020 - 11:00
Koniec:
31 stycznia - 17:00
Koszt:
Darmowy
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Gardzienice
Grodzka 5a
Lublin, 20-112 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.gardzienice.art.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.