szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte”

Kategorie wydarzeń:
,

23.05.2023
22.10.2023

Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na pierwszą wystawę kolekcji porcelany Middelschulte w Polsce. Ekspozycja stanowi połączenie dwóch, wydawałoby się sprzecznych ze sobą pojęć – górnictwa i porcelany. Co łączy mroki podziemnych kopalni z delikatnością kruchego materiału? To właśnie górnicze motywy zdobiące unikalne obiekty wczesnoeuropejskiej porcelany zostaną zaprezentowane na najnowszej wystawie otwartej w dniach 23 maja – 22 października 2023 roku.

Jak na XVIII wiecznych ,,salonach” postrzegano wizerunek pracy w kopalni? Dzięki sztuce możemy przenieść się w czasie do odległych epok. Postacie górników, które pojawiały się wtedy na talerzykach, filiżankach czy czajniczkach były ubrane w eleganckie kapelusze z kokardami, getry czy buty ze złotymi sprzączkami.

Figurki górników szczególnie upodobał sobie polski król i elektor saski, August Mocny, który lubił je oglądać na stołach bankietowych. Być może było to spowodowane tym, że górnictwo w Saksonii w I połowie XVIII wieku rozwijało się prężnie i przynosiło władcy pokaźne dochody. Cenił też porcelanę chińską i japońską, przeznaczając na nią duże kwoty. Po odkryciu receptury porcelany i uruchomieniu manufaktury w Miśni mógł połączyć obie pasje. Dlaczego figurki pojawiały się na stołach w czasie uczt dworskich? Układano z nich dekoracyjne aranżacje, które bawiły biesiadników i dostarczały im tematów do rozmów.

Wśród 170 luksusowych obiektów prezentowanych na wystawie można zobaczyć: elementy zastawy stołowej, kałamarze, tabakierki i naparstki, a także elementy dekoracji stołów oraz liczne figurki górników i członków orkiestry. Pochodzą z najstarszych wytwórni porcelany, między innymi z Miśni, Wiednia i Berlina. Warte podkreślenia jest, że w wielu wypadkach stanowią unikaty, czyli jedyne znane egzemplarze danego modelu.

Kolekcja Achima Middelschulte

Górnictwo i Sztuka plakatPrezentowane obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Essen w Niemczech, która przechowywana jest w Niemieckim  Muzeum Górnictwa w Bochum. Porcelana o tematyce górniczej fascynowała A. Middelschulte od młodości. W jej skład wchodzą okazy pochodzące z innych bardzo znanych kolekcji (np. rodzin: Blohm czy Oppenheimer), niekiedy o skomplikowanych i dramatycznych dziejach.

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: Niemieckie Muzeum Górnictwa w Bochum
Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek
Projekty graficzne: Anita Mrugacz
Oprawa plastyczna: Marek Suchowiak

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

Spotkania z kuratorką Klementyną Ochniak-Dudek połączone ze zwiedzaniem wystawy:

1. Opowieść o górnikach i „białym złocie” porcelany oraz jej początkach w Europie – 24.05, godz. 17.00.

2. „Krzywy górnik”, czyli najwcześniejsze porcelanowe wizerunki górników – 2.07

3. Porcelanowy luksus. O zastawie stołowej nie tylko do kawy i herbaty – 20.08

4. Wielcy mistrzowie z Miśni: rzeźbiarz  J. J. Kändler, malarz J. G. Häuer – 17.09

5. Finisaż – 22.10

6. W ramach cyklu „Mama, Tata i Ja” – „Górnik na talerzu” – 18.06

Szczegóły

Początek:
23.05.2023
Koniec:
22.10.2023
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
Wieliczka, 32-020 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 289 16 27
Strona internetowa:
www.muzeum.wieliczka.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.