W procesie tworzenia, pomiędzy artystą a materiałem powstaje niezwykła więź, a granice między twórcą a tworzywem zaciera się. Jan Musiałowski w swojej sztuce wchodzi w intymną, złożoną relację z materiałem. Jego proces twórczy to nie tylko oddziaływanie artysty na materiał, ale także materiału na artystę. To w tej wymianie energetycznej kryje się istota wystawy. Skończona rzeźba to wyraz więzi. Moment, gdy chaotyczna energia dwóch ciał nabiera trwałej formy i staje się ostatecznym ogniwem w cyklu życia surowca.
Materia w swej surowej postaci jest historią ewolucji i przemian, a każdy kamień niesie ze sobą ślady kreacji, życia i powstawania. Z podróży rozpoczętej głęboko w ziemi, materiał trafia w ręce człowieka, który poddaje ją, by służyła jego własnym celom. Trafia do artysty, gdzie poprzez formowanie nadane jej zostanie nowe znaczenie. W przypadku sztuki Musiałowskiego to również materiał oddziałuje na twórcę.
Musiałowski świadomie dokonuje selekcji materiałów, rozważając jego oddziaływanie na człowieka i jego relację z obiektem w przestrzeni. Namacalność rzeźbiarskiej formy pozwala na interakcję z teksturą, fizycznością obiektu oraz pewnym stereotypem powstałym na drodze doświadczenia. Przykładem może być marmur ze szlachetnej odmiany pochodzącej z Carrary. Choć historycznie niesie za sobą echo wielkich mistrzów, dla części odbiorców staje się codziennością przez jego podporządkowanie w architekturze. Artysta nie przeciwstawia się temu, lecz poddaje interpretacji.
Jan Musiałowski w swojej twórczości zamyka cząstki własnej energii i z rozmysłem transferuje je na odbiorców. Ma to swoje odzwierciedlenie w przestrzeniach, do których trafiają jego prace, gdzie materia kontynuuje swoją historię, od momentu powstania w strukturach ziemskich po interakcję z otoczeniem. To symboliczna droga od fizycznego stworzenia do dalszej przemiany w umyśle człowieka.
Jan Musiałowski — urodzony w 1992 roku w Warszawie, w 2017 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa Narodowego. Realizuje projekty rzeźbiarskie, graficzne oraz multimedialne. Tworzy rzeźby ze stali w technice własnej, rzeźby kinetyczne oraz instalacje.
Ostatnie wystawy:
2023 | BWA Ostrowiec Świętokrzyski. Wystawa Grupowa/ Loostro
2023 | Galeria Le Guern Warszawa. Wystawa grupowa / Rzeźba Terenu, wszystko dozwolone
2023 | Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko. X Triennale Młodych / Utrwalanie
2023 | Galeria Nanazenit Warszawa. Wystawa grupowa / Nieznośna lekkość bytu
2023 | Galeria Pracownia nr 6 Warszawa / Swobodne działania.
2022 | Inne Towarzystwo, Warszawa. Wystawa grupowa / Wystawa na sprzedaż
2022 | Galeria DAP . Warszawa / Grafiteka