szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa laureatów konkursu Promocje 2019 w Galerii Miejskiej w Legnicy

Kategorie wydarzeń:

31.10.2019 - 08:00
14.12.2019 - 17:00

Laureatami 29 edycji konkursu malarskiego Promocje zostali ex aueqo Julia Świtaj (ASP Katowice) oraz Przemysław Garczyński (ASP Gdańsk). Twórcy ex  podzielili się pierwszą nagrodą, w tym roku  jury nie przyznało Grand Prix. Prace finalistów konkursu można oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy do 14 grudnia.

Obydwoje laureaci prezentują różne oblicze malarstwa – Julia Świtaj ekspresyjnymi gestami pędzla, podkreślonymi hipnotyzującą czerwienią, wyłania na płótnie formy figuratywne. Natomiast prace Przemysława Garczyńskiego utrzymane w graficznej manierze geometryczne pejzaże, szukające inspiracji w starych mistrzach. Epatują one intensywnym kolorem i technicznym ujęciem tradycyjnej architektury i pejzażu. Nagrodzone prace to dzieła dwóch różnych osobowości i wrażliwości.

Przyznaliśmy dwie pierwsze nagrody zamiast jednej głównej, uznając, ze poziom prac jest na tyle wyrównany, że trudno wyłonić, która z postaw jest ważniejsza i bliższa temu, co się dziś we współczesnej młodej sztuce dzieje – podkreślał Andrzej Saj, kilkukrotny juror Promocji.

Młodzi artyści zgodnie podkreślali, że nie spodziewali się zwycięstwa i są zaskoczeni nagrodą, którą będą ich wystawy indywidualne w Galerii Sztuki w Legnicy w 2020 roku.

Do tegorocznej edycji Promocji zgłosiło się 54 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 158 prac nadesłanych na wystawę jury w składzie: Karolina Staszak – przewodnicząca, Beata Ewa Białecka, Andrzej Saj, Telemach Pilitsidis oraz Justyna Teodorczyk wybrało 70 prac 25 artystów.

Nagrodzeni w 29. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstaw Młodych PROMOCJE 2019:

Nagroda ex aequo Ministra Kultury i Dziedzictwa

Przemysław Garczyński (ASP Gdańsk) za pracę „Wojna czyli Piekło” oraz Julia Świtaj (ASP Katowice) za pracę „Kopie”

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy

Barbara Wójcik (ASP Katowice) za pracę „Organistka”

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka SREBRNA OSTROGA

Zuzanna Grochowska (ASP Warszawa) za pracę „Plastikowy ser”

Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy

Zuzanna Malinowska (ASP Łódź) za pracę „Bez tytułu”

Wyróżnienie Honorowe Jury

Nika Grzymska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) za pracę „Przestrzenie i struktury IX”

Dodatkowe nagrody i wyróżnienia:

Nagroda ex aequo Pisma Artystycznego FORMAT

Dominika Stręciwilk  (Uniwersytet M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie) za pracę „Archiwum 38” oraz Barbara Wójcik  (ASP Katowice) „Organistka”

Wyróżnienie Kwartalnika ARTluk

Urszula Madera (ASP Wrocław) za pracę „Black systems II”

 

Szczegóły

Początek:
31.10.2019 - 08:00
Koniec:
14.12.2019 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1
Legnica, 59-220 Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.