szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa indywidualna prac Marka Jankisza: Malarstwo / Grafika

Kategorie wydarzeń:

24.08.2022
25.09.2022

Marek Jankisz

Miejska Galeria Sztuki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej zaprasza w dniach 25 sierpnia – 25 września na wystawę indywidualną Marka Jankisza. Wernisaż odbędzie się 24 sierpnia o godz. 17.00. 

Pochodzący z Limanowej Marek Jankisz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta tworzy przede wszystkim malarstwo i grafikę, a w centrum jego zainteresowań leży historia, archetypy, symbole, kultura duchowa i materialna. Jankisz operując uniwersalnymi motywami często opowiada w swoich pracach o problemach współczesnego świata. Artysta wydobywa z każdego medium odpowiednią dynamikę i poetykę, rozwiązania plastyczne i formalne. Jankiszowi bliska jest również sztuka figuratywna i charakterystyczny dla nie zespół znaków i symboli, który przefiltruje przez własną wrażliwość. 

Moja pracownia, w której usiłuję zamknąć kształty, linie i plamy w obrębie płótna bądź matrycy graficznej, jest przestrzenią, w której dokonuje się nieustanny mój dialog z światem, innym człowiekiem, tragedią bądź radością kolejnego nadchodzącego dnia, dialog z sobą samym. Ta przestrzeń, będąca niczym okręt, powoli acz nieustannie mknie ku swojemu przeznaczeniu, ku temu co ostateczne i nieodwołalne. Ta perspektywa przeraża, budzi niejednokrotnie mój niepokój i lęk. Z drugiej strony sprawia, że dzięki niej podejmuję działania i czynności, które tę perspektywę nieco oswajają, czynią ją mniej tragiczną, bardziej swojską. Mknąc w tym swoim stateczku, wychylam za każdym razem głowę za burtę w nadziei na zobaczenie czegoś co mnie zdoła urzeknąć, zachwycić, co pozostawi we mnie trawały ślad. I zaczyna się wtedy zapisywanie mojej kroniki. Papier, płótno, metalowe matryce graficzne, muszą poddać się mojej woli. Rozpoczyna się podróż, której zakończenia nigdy nie jestem w stanie i nie chcę ogarnąć. Za dużo jest bowiem w tej drodze niewiadomych, zakrętów i zwrotów akcji, by móc przewidzieć kres tej podróży. Efektem wykonanej pracy, tej wciąż powtarzającej się podróży, są zapiski, wyrażone bądź w ostrych kontrastowych czerniach i bielach na papierze graficznym, bądź poprzez wcale nie oszczędną paletę kolorów przede wszystkim farby olejnej na płótnie malarskim. Zapisane w ten sposób kartki mojej kroniki żyją już później swoim własnym życiem, odnajdując swoje kolejne wcielenia w odbiorze i interpretacji osób, które zechcą poświęcić im swoją uwagę i zainteresowanie” – Marek Jankisz.

Szczegóły

Początek:
24.08.2022
Koniec:
25.09.2022
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej
ul. Bronisława Czecha 4
Limanowa, małopolskie 34-600 Poland
+ Google Map
Telefon:
18 337 21 40
Strona internetowa:
https://mbp.wlimanowej.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.