„ Nie jest przesadą stwierdzenie, że dynamiczny rozwój rynku sztuki w naszym kraju zainicjował właśnie Wojciech Fibak i jego kolekcja École de Paris, pokazywana w kilkunastu muzeach i galeriach od końca lat 90. XX w. Wybitni kolekcjonerzy przyznają dzisiaj, że rozpoczęli swoją przygodę ze sztuką zainspirowani właśnie osiągnięciami Wojciecha Fibaka” – czytamy w tekście do wystawy.
Ekspozycja obejmuje aż 2000 m2 na pierwszym i drugim piętrze budynku i prezentowanych jest na niej ponad 200 obiektów. Odnajdziemy tutaj dzieła klasyków współczesności takich jak: Andrzej Wróblewski, Jan Lebenstein, Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Izabella Gustowska czy Teresa Pągowska. Prezentowane są także prace przedstawicieli i przedstawicielek tzw. średniego pokolenia, autorstwa m.in. Marcina Maciejowskiego, Agaty Bogackiej, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Karola Radziszewskiego i Aleksandry Waliszewskiej.
Nie zabrakło najnowszych dzieł, które niedawno zasiliły kolekcję Wojciecha Fibaka. Zobaczymy prace autorstwa Ewy Juszkiewicz, Karoliny Jabłońskiej, Agaty Kus, Agaty Słowak, Martyny Czech, Mikołaja Sobczaka, Emilii Kiny czy Tomasza Kręcickiego. W kontekście młodej sztuki to właśnie ich prace są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów, prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą, wygrywają aukcje i rankingi, wzbudzają najwięcej emocji.
Wystawa pokazuje obok siebie obrazy klasyków i przedstawicieli nowej generacji – te zderzenia często zaskakują, ale też zastanawiają i ujawniają nieoczywiste powiązania: zbliżone konteksty i kontynuację wątków, a jeśli nie dosłownie kontynuację, to przynajmniej świadomość więzów łączących artystów różnych pokoleń.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog oraz program edukacyjny.
Wernisaż wystawy: 28 czerwca (piątek), godz. 18.00 | otwarciu wystawy towarzyszyć będzie recital Dionizego Wincentego Płaczkowskiego przy akompaniamencie Wojciecha Brudzyńskiego.
Czas trwania: 28 czerwca – 16 grudnia 2024
Kuratorzy: Wojciech Fibak, Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska
Produkcja: Wojciech Ruminski