szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Piotr C. Kowalski. Malarz (nie)konsekwentny” w MWW

Kategorie wydarzeń:

22 lutego
27 maja

To pierwszy, tak obszerny przegląd prac artysty w stolicy Dolnego Śląska. Na przekrojowej wystawie zostaną zaprezentowane prace z różnych etapów twórczości artysty.

Na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można podziwiać dzieła abstrakcyjne, obrazy podwójne, prace powstałe w przestrzeni miejskiej, czy nawet charakterystyczne,  „najeżone” płótna. Obrazy podwójne Piotra C. Kowalskiego malowane przy użyciu naturalnych pigmentów z roślin rzucają światło na kwestie związane z ekologią i naturą. W swojej sztuce artysta zadaje pytania o granice i definicję obrazu oraz o miejsce i rolę autora w procesie tworzenia.

Piotr C. Kowalski w swojej pracowni, źródło: materiały prasowe MWW

Z czasem, to właśnie natura stała się jedną z wiodących inspiracji twórcy. Od lat 90. XX w. Piotr C. Kowalski coraz rzadziej sięgał po tradycyjne media. Farby zastąpił naturalnymi pigmentami – barwnikami zawartymi w owocach, warzywach czy mchu. Obrazy powstające w plenerze były wkopywane w ziemię i wystawiane na działanie warunków atmosferycznych. Smagane wiatrem, deszczem i brudzone błotem. Tkanka malarska zrastała się z zastanym otoczeniem, czasami na kilka dni lub miesięcy. Artysta celowo nie utrwalał naturalnych pigmentów i nie przerywał naturalnych procesów, jakie zachodziły w obrazach. Nie starał się ukazać natury, wykonać kopii pejzażu. Jego prace stały się pejzażem – chociaż może właściwsze byłoby stwierdzenie, że stają się nim, gdyż ciągle znajdują się w procesie twórczym.

Aspekt ekologiczny jest niezwykle ważny w aktualnej praktyce artystycznej Piotra C. Kowalskiego. „Po roku 2000 w ramach propagowania ekologii i segregacji odpadów włączył do swoich materiałów plastik. Odpady cywilizacyjne, ale i piasek czy muszle umieszczał na obrazach przygotowywanych nad morzem, na plaży w Gąskach. W 2017 roku powstały pierwsze płótna wyklejane plastikowymi opakowaniami, wieszakami czy płytami CD” — czytamy w tekście kuratorskim.

Artysta zauważył też potencjał obrazów, które malowały się samoczynnie na podłodze jego pracowni – tak zaczęły powstawać obrazy podwójne, te na sztaludze i pod nią. Później w jego działalności artystycznej nastąpił przełom związany z przypadkowym powstaniem tryptyku jagodowego Martwa natura. Malarz, nie chcąc marnować zerwanych jagód, które okazały się niejadalne, użył ich do „namalowania” wspomnianego tryptyku. Od tamtej pory coraz częściej ruszał w plener, a natura zaczęła odgrywać ważną rolę w procesie kreacji jego obrazów. Z czasem, artysta zastąpił zwały farby naturalnymi pigmentami –barwnikami z roślin czy warunkami atmosferycznymi, a w końcu płótna Kowalskiego „zawędrowały” także na ulice i skwery, gdzie były poddane nie tylko warunkom pogodowym, ale i działaniu przechodniów.

Piotr C. Kowalski, Kredki, 2012, źródło: materiały prasowe MWW

Piotr C. Kowalski – urodzony w 1951 roku w Mieszkowie koło Jarocina. Dyplom z malarstwa obronił w 1978 roku w Pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a, w poznańskiej PWSSP. Malarz z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych oraz wykonanych innymi technikami. Od zawsze otwarty na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i przyzwyczajenia. Rezygnuje z oświęconego w tradycji malarskiej osobistego gestu artysty – pozwala, aby jego obrazy były współtworzone oraz aby
„malowały się same”.

Czas trwania wystawy: 22.02 – 27.05.2024
Wernisaż: 22.02 | 18:00
Kuratorka: Sylwia Kościelniak

Szczegóły

Początek:
22 lutego
Koniec:
27 maja
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://www.muzeumwspolczesne.pl/wydarzenia/piotr-c-kowalski-malarz-niekonsekwentny/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Współczesne Wrocław
Plac Strzegomski 2a
Wrocław, 53-681 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 356 42 50

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.