szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa plakatu w Leonarda Art Gallery 

Kategorie wydarzeń:

10.12.2021 - 12:00
30.01.2022 - 17:00

Franciszek Starowieyski Andrzej Dudziński

Leonarda Art Gallery zaprasza na wystawę plakatów. Starannie wyselekcjonowane prace Franciszka Starowiejskiego oraz Andrzeja Dudzińskiego (inaczej Byka i Dudiego) będzie można oglądać przy Placu Konesera 8 w Warszawie do 30 stycznia 2022.

Plakaty są związane przede wszystkim z tematyką teatralno-filmową i zostały wybrane przez właścicielką oraz założycielkę galerii, a także kuratora wystawy – Leonardę Szwed-Strużyńską.

Prace Franciszka Starowieyskiego pochodzą z kolekcji street artowego twórcy – Adama Sadowskiego, który przed laty zainspirowany tymże plakatami wyszedł ze swoją sztuką na ulicę.

„Robiąc plakaty, mam wieczną wystawę na mieście. Robić sztukę dla wszystkich jest jednak największą radością” – Jan Byk

Franciszek Starowieyski (1930-2009) – jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Artysta zajmujący się grafiką użytkową, plakatem, rysunkiem, malarstwem oraz scenografią, a także kolekcjoner sztuki, wykładowca akademicki i twórca spektakli Teatru Rysowania. Znany pod pseudonimem Jan Byk. Od 1956 roku stworzył ponad 300 plakatów. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych na na całym świecie m.in. Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, gdzie jako pierwszy Polak, miał indywidualną wystawę w 1985 roku.

Andrzej Dudziński (1945) – artysta zajmujący się malarstwem, grafiką, ilustracją, rysunkiem, scenografią, fotografią oraz plakatem, a także wykładowca akademicki. Podczas studiów na ASP w Warszawie należał do pracowni wybitnego twórcy plakatu – Henryka Tomaszewskiego. Od początku swojej kariery silnie związany z prasą  (współpracował m.in. z Newsweek, The New York Times, Playboy, Rolling Stone, Vanity Fair, The Washington Post oraz Time). Znany pod pseudonimem Dudi. Podobnie jak Franciszek Starowieyski inspirował się surrealizmem. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a jego prace znajdują się w kolekcjach polskich i zagranicznych.

Szczegóły

Początek:
10.12.2021 - 12:00
Koniec:
30 stycznia - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Organizator

Leonarda Art Gallery
Telefon:
+48729838356
Adres e-mail:
leonarda.urbanart@gmail.com
Strona internetowa:
https://leonarda.gallery/

Miejsce wydarzenia

Leonarda Art Gallery
Plac Konesera 8
Warszawa, 03-736 Polska
+ Google Map
Telefon:
513130301
Strona internetowa:
http://leonarda.gallery/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.