szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tak to wygląda – wystawa prac Bartka Materki w Bunkrze Sztuki

Kategorie wydarzeń:

02.02.2021 - 12:00
28.02.2021 - 19:00

Tak to wygląda – wystawa prac Bartka Materki w Bunkrze Sztuki

Trwa remont budynku Bunkra Sztuki przy placu Szczepańskim 3a w Krakowie. W tym okresie Galeria Sztuki Współczesnej będzie prowadziła działalność wystawienniczą w piwnicach gotyckich Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Już 2 lutego otworzy się tu pierwsza wystawa – będzie nią pokaz prac Bartka Materki zatytułowany Tak to wygląda. Kuratorką wystawy jest Delfina Jałowik.

Bartek Materka (ur. 1973 w Gdańsku) w 2004 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej twórczości posługuje się różnymi strategiami – jego prace powstają na podstawie fotografii, reprodukcji artystycznych i kompozycji półabstrakcyjnych. Głównym przedmiotem obrazów Materki jest problem percepcji wzrokowej i związanych z nią zniekształceń. Artysta wprowadza w nich raster, powtórzenie linii i monochromatyczność jako pewien rodzaj odrealnienia przedstawień. 

Pierwsze przedstawienia nagromadzonych grup ludzi Materka wykonał w 2010 roku, a powrócił do tego tematu ponad dekadę później. W tej serii obrazów artysta wykorzystał i wprowadził wszelkiego rodzaju chwyty malarskie, które stosował we wcześniejszych kompozycjach. Należało do nich między innymi dążenie do geometrii, posługiwanie się niemalże abstrakcyjnymi plamami barwnymi i zabawa głębią obrazu.

Wystawa Tak to wygląda stanowi rozwinięcie serii dzieł przedstawiających nagromadzone sylwetki ludzi. Ostatnie prace powstały na podstawie dokumentacji fotograficznych aktualnych wydarzeń, odnalezionych przez Materkę w Internecie. Stanowiły one inspirację do powstania kompozycji złożonych z żywych plam barwnych. Na wystawie jako nowość w twórczości artysty zaprezentowane zostaną tonda, w których tłum staje się coraz mniej realistyczny i mniej identyfikowalny. Obrazy Materki pozostają na granicy abstrakcji i otwierają tym samym pole do dalszych rozważań dotyczących percepcji rzeczywistości i współczesnego rozumienia obrazu.

Szczegóły

Początek:
02.02.2021 - 12:00
Koniec:
28.02.2021 - 19:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Pałac Potockich Kraków
Rynek Główny 20
Kraków, Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.