szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa rzeźb Adama Myjaka „Refleksje”

Kategorie wydarzeń:

20.10.2023
26.11.2023

Adam Myjak

Wystawa „Refleksje” prof. Adama Myjaka stanowi zwieńczenie wieloetapowego projektu „Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy” realizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu i odbędzie się w barokowych wnętrzach podziemi kościoła O.O. Franciszkanów w Przemyślu. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od 20 października do 26 listopada 2023 roku. 

Adam Myjak należy do najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy polskich, a nadchodząca wystawa stanowi okazję do dialogu tradycji ze współczesnością. Prace artysty zostaną zaprezentowane w otoczeniu barokowych rzeźb znajdujących się w kościele pw. Św. Marii Magdaleny O.O. Franciszkanów w Przemyślu.

“(…) wystawa w Przemyślu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. W górnej lwowscy rzeźbiarze okresu rokoka przedstawiają wznoszące się ku niebu postaci. W dolnym kościele prof. Adam Myjak pokazuje ludzkie postaci i głowy. Te pierwsze to anonimowe korpusy wykonane z lśniącego, odbijającego światło metalu. Jest ono – jak w sztuce średniowiecznej – refleksem Absolutu i atrybutem Boga. Głowy rzadko mają charakter portretowy. Częściej pocięte, rozkawałkowane, pełne bruzd i wgnieceń stają się ucieleśnieniem ludzkiego losu. Są pytaniem o życie i śmierć o kres człowieka. Prof. Adam Myjak powtarza: Nie mogę pogodzić się z przemijaniem… Sztuka jest dla mnie utrzymaniem nadziei, że wszystko, co zdarza się w świecie, nie dzieje się przypadkiem.” – Antoni Adamski, Nie wyobrażam sobie świata bez rzeźb.

10 Listopada o godz. 17.00 w kościele O.O. Franciszkanów w Przemyślu a następnie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Adamem Myjakiem, dr Agatą Dworzak oraz uczestnikami projektu „Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy”.

Szczegóły

Początek:
20.10.2023
Koniec:
26.11.2023
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Podziemia kościoła pw. św. Marii Magdaleny – Ojców Franciszkanów
Franciszkańska 2
Przemyśl, podkarpackie Poland
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.