szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”

Kategorie wydarzeń:

26 kwietnia
27 lipca

Już od 26 kwietnia w szczecińskiej Willi Lentza można oglądać wystawę „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja zbiorów kolekcjonerów szczecińskich”. Na wystawie zobaczymy malarstwo niemieckich malarzy z przełomu XIX i XX wieku, ukazujące Szczecin w powiązaniu z Odrą oraz Portem. Prezentacja wyeksponuje dorobek artystów związanych z regionem, ukazując mieszkańcom i gościom transgranicznego regionu lokalne dziedzictwo kulturowe. Ekspozycja potrwa do 27 lipca. 

Julius Paulsen, Port w Szczecinie | źródło: Willa Lentza

W ekspozycji wezmą udział obrazy takie jak „Port Szczeciński” autorstwa Fritza Modrowa, „Widok na Stepnicę z Zalewu Szczecińskiego” pędzla Eduarda Krause-Wichmanna, „Port w Szczecinie” Juliusa Paulsena, „Lato nad Zalewem” Otto Lang-Wollina czy kilka dzieł Hansa Hartiga. Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych zbiorów polskich kolekcjonerów związanych z Klubem Kolekcjonerów Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie. W wystawie weźmie udział około 30 obrazów. 

Fritz Modrow, Port szczeciński | źródło: Willa Lentza

Atmosfera portowego miasta przyciągała podróżników i artystów. Malarze, pozostający m.in. pod wpływem secesji, późnego impresjonizmu i ekspresjonizmu oraz malarstwa akademickiego, pozostawili w swoim dorobku liczne dzieła, będące wyrazem fascynacji Szczecinem i jego okolicami. Na płótnach utrwalali nadodrzańskie widoki i krajobrazy, staromiejską zabudowę, mosty, monumentalne budowle na Wałach Chrobrego (dawniej Hakenterrasse) oraz port z cumującymi żaglowcami, statkami parowymi i kutrami, a także malownicze sceny rodzajowe, ilustrujące życie codzienne toczące się na szczecińskich nabrzeżach, ulicach, placach i targach. Często uwieczniano piękno podmiejskich okolic, rozlewisk Odry i akwenów wodnych jezior Głębokiego i Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego. Obrazy prezentowane na wystawie – głównie autorstwa Eugena Dekkerta, Hansa Hartiga, Fritza Modrowa, Otto Tarnogrockiego i Margarete Wosidllo – ukazują miasto zmieniające się w czasie, skupiając uwagę na przeobrażeniach wielkomiejskiej zabudowy oraz oddając charakter i klimat ówczesnego Szczecina. Znaczna część zgromadzonych obrazów nie była dotychczas eksponowana i udostępniana szerszej publiczności, a wystawa stanowi pierwszą tak obszerną odsłonę gromadzonych w kolekcjach prywatnych dzieł, których bohaterem jest Szczecin przełomu XIX i XX w.” 

fragment tekstu kuratorskiego

 

Robert Parlow, Statki na Zalewie Szczecińskim | źródło: Willa Lentza

Projekt „Szczecin w malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Ze zbiorów kolekcjonerów szczecińskich” jako transgraniczna oferta kulturalna współfinansowany ze środków programu Program Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

Czas trwania wystawy: 26.05–27.07.2024

Kuratorka: Renata Zdero

Szczegóły

Początek:
26 kwietnia
Koniec:
27 lipca
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://willa-lentza.pl/

Organizator

Willa Lentza
Telefon:
91 822 84 84
Adres e-mail:
sekretariat@willa-lentza.pl
Strona internetowa:
https://willa-lentza.pl/

Miejsce wydarzenia

Willa Lentza
al. Wojska Polskiego 84
Szczecin, zachodniopomorskie 70-482 Poland
+ Google Map
Telefon:
91 822 84 84
Strona internetowa:
https://willa-lentza.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.