Indywidualna wystawa Uli Gogol to artystyczna opowieść o procesach transformacji i zmian. Artystka zaprezentuje najnowsze cykle rzeźbiarskie, które są materialnym odzwierciedleniem emocji, lęków i doświadczeń wyłaniających się z chaosu materii. Przekształcające się pod wpływem czasu i czynników zewnętrznych tworzywa symbolizują wewnętrzne procesy psychiczne i fizyczne człowieka. Jej prace to swoiste scalanie rzeczywistości – łączenie fragmentów, nadawanie im nowych znaczeń i form. Charakterystycznym elementem jej rzeźb jest czerwona nić, pełniąca rolę zarówno symbolu połączenia, jak i blizny.
Po dłuższej przerwie w twórczości Ula Gogol powróciła do rzeźby z nową energią i intensywnością. Głównym trzonem jej działalności artystycznej jest cykl „Incompatibilia”, obejmujący kilkanaście unikalnych rzeźb i form przestrzennych. Nazwa cyklu odnosi się do „niekompatybilnych” kształtów, które artystka łączy w harmonijną całość, tworząc finalne dzieło sztuki. To artystyczna próba zestawienia dwóch rzeczywistości – wewnętrznej, pełnej emocji i przeżyć, oraz zewnętrznej, związanej z cielesnością i codziennością. „Moje rzeźby to zapis emocji, które mną targają” – mówi artystka, podkreślając terapeutyczny wymiar swojej sztuki. Prace Gogol można postrzegać jako relikwiarze przeżyć, w których dwa światy przenikają się zarówno metaforycznie, jak i dosłownie. Żywiczna tkanka ujawnia strukturalne niuanse wnętrza, a czerwona nić stanowi symboliczną barierę dostępu do jego tajemnicy.
Ula Gogol, fragment „No more” z serii Incompatibilia, 2023
W ramach wystawy artystka zaprezentuje również premierowe realizacje stworzone specjalnie na tę okazję. Nowe rzeźby, rozwijając koncepcję cyklu „Incompatibilia”, nabierają bardziej abstrakcyjnego charakteru. Pojawiają się w nich intensywne barwy, które mają oddawać spektrum emocji. Organiczne, nasycone kolorami formy zostaną umieszczone w konstrukcjach przypominających akwaria, będących metaforą zamkniętych w człowieku uczuć i przeżyć.
Wystawa Uli Gogol to niezwykła okazja do zgłębienia świata emocji i materii, które splatają się w unikalnych rzeźbiarskich formach. To doświadczenie sztuki, które przekracza granice słów i zaprasza widza do refleksji nad własnym wnętrzem.
Ula Gogol (ur. 1971) – rzeźbiarka, artystka wizualna. W swojej twórczości skupia się na eksplorowaniu możliwości formalnych i strukturalnych rzeźby poprzez zastosowanie nietypowych materiałów i technik; bada tematy autobiograficzne, ale także uniwersalnie, szczególnie z perspektywy kobiecego doświadczenia. Wykorzystuje żywice, łącząc ją z innymi materiałami, takimi jak tekstylia, drewno, metal, czy barwniki. W swoim cyklu „Incompatibilia” koncentruje się na poszukiwaniu biologicznych i organicznych struktur, dzięki czemu dzieła z cyklu stoją na pograniczu abstrakcji i figuracji. Prace przywodzą na myśl elementy ludzkiego ciała, które zostały poddane pewnej modyfikacji, niekiedy i syntetyzacji. Każda z rzeźb opowiada inną historię, lecz razem snują wielopłaszczyznową, ogólnoludzką opowieść o życiu, śmierci, stracie, przemijaniu i zmianie.
Ula Gogol na tle pracy „Viscus”, 2023
Studiowała w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Po studiach aktywnie uczestniczyła w wystawach odbywających się w Warszawie, Gdańsku, Sopocie i Krakowie. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.
WYSTAWA ULI GOGOL „KOBIETA OSOBNA”
data: 8.03-6.04.2025
wernisaż | 8.03.2025 (sobota), godz. 17:00, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Podkowa Leśna, ul. Lilpopa 18
finisaż | 6.04.2025 (niedziela), godz. 16:00, Ogród Rzeźb Juana Soriano, Owczarnia, ul. Artystyczna 20
Miejsce | wystawa w dwóch częściach: