szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa ,,Witold-K. Ludzie”

Kategorie wydarzeń:

18 maja
11 czerwca

Witold

Galeria Artinfo zaprasza na wystawę ,,Witold-K. Ludzie”, która potrwa do 11 czerwca. Na ekspozycji będzie można podziwiać prace na papierze i płótnach pochodzące z jednego z najbardziej znanych cyklów artysty, zatytułowanego ,,Ludzie”. Kompozycje te powstawały od końca lat 80. XX wieku.

Witold-K wypracował unikalny styl, łączący abstrakcję z realnym światem. Trzy główne cykle, które towarzyszą artyście od początku twórczości to ,,Ludzie”, ,,Czarne i Zielone Dziury” oraz ,,Samotność”. Kaczanowski jest częścią pokolenia, które było świadkiem szczególnie tragicznych wydarzeń w historii ludzkości. Jako mały chłopiec obserwował wojnę, która odcisnęła na nim swoje piętno. Doświadczenia wojenne oraz dzieciństwo spędzone na terenie szpitala psychiatrycznego (ojciec, Feliks Kaczanowski, był dyrektorem Szpitala Tworkowskiego) znalazły odzwierciedlenie na płótnie i stały się inspiracją do serii ,,Ludzie”.

Witold K, fot. mat. pras.

Witold K, fot. mat. pras.

Pierwsze prace z tego cyklu artysta stworzył już w latach 50. Na obrazach i rysunkach pojawiają się małe, skulone postacie, pozbawione rysów twarzy, które znajdują się w nieokreślonej przestrzeni, jakby w zawieszeniu. Symbolizują samotność, zagubienie oraz powszechną bezradność wobec otaczającego świata. Wojna uświadamia, że ludzka egzystencja jest bardzo nietrwała i krucha. Postacie zdają się podążać w nieznanym kierunku, szukając wyjścia z sytuacji, w jakiej się znalazły. Nie jest ona całkowicie beznadziejna, istnieje promyk nadziei. Motywy drzwi, drabiny i ciemne otwory pojawiające się w pracach symbolizują możliwość znalezienia wyjścia i dają nadzieję na istnienie innego, lepszego świata.

Szczegóły

Początek:
18 maja
Koniec:
11 czerwca
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Galeria Artinfo
ul. Dzielna 5 
Warszawa, mazowieckie 00-162 Poland
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.