szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa Wojciecha Weissa w Pracowni pod Baranami

Kategorie wydarzeń:

16.05.2014 - 19:00
13.06.2014 - 23:00

Prace olejne, akwarele, rysunki tuszem, piórkiem, ołówkiem oraz pastele – zbiór malarskich etiud Weissa (obrazów małych formatów) będzie można zobaczyć od 16 maja w nowej przestrzeni w galerii „Pracownia pod Baranami” w Krakowie (Rynek Główny 27).    

Na plan pierwszy prezentowanej kolekcji wysuwają się dzieła utrzymane w duchu modernistycznej nastrojowości a wśród nich: Słoneczniki (1907) oraz Wschód księżyca (1907).

W ekspozycję zostały włączone również rysunki piórkiem z motywem Wawelu i widokiem na Skałkę oraz malowane tuszem  sceny pod arkadami Sukiennic. Nie zabraknie także  wizerunku samego artysty przy sztalugach pod szklanym dachem swej  pracowni  na ASP – uczelni, z którą jako profesor i rektor związany był przez ponad 40 lat. Ponadto będzie można zobaczyć nieco autoironiczne kompozycje ukazujące Mistrza malującego  modelkę w swym atelier. Ciekawie przedstawiają się również akwarelowe studia tańczących Trzech Gracji, motywu szczególnie inspirującego twórcę, który jak żaden inny artysta zasłynął jako malarz piękna kobiecego ciała.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace nie tylko z epoki Młodej Polski, ale także malarstwo białego okresu oraz dzieła powstałe w latach dwudziestych i nadbałtyckie pejzaże malowane w latach trzydziestych.

"Trzy Gracje"

„Trzy Gracje”

Wydarzeniem towarzyszącym będą warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbędą się 7 czerwca 2014r. o godz. 12:30 (informacja i zapisy do 2 czerwca poprzez adres e-mail: pracowniadladzieci@gmail.com lub telefonicznie: 784 412 844).

Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Mrowca, właściciela Śląskiego Domu Aukcyjnego w Katowicach, a w Krakowie zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

W. Weiss, Słoneczniki ze strachem na wróble, 1907

„Słoneczniki ze strachem na wróble”

Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość młodych artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami – samym sercu Krakowa. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival, Kongres Kraków czy Cracow Gallery Weekend.

Wojciech Weiss (1875-1950) – artysta ściśle związany z Młodą Polską oraz europejskim symbolizmem i ekspresjonizmem, współtwórca polskiego postimpresjonizmu. Prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich „Sztuka”, członek Wiedeńskiej Secesji i austriackiego Związku Artystów „Hagenbund”. Trzykrotny rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się w Paryżu, Florencji i Rzymie, podróżował do Wenecji i na Lazurowe Wybrzeże. Uczestniczył w licznych międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej m.in.: w Światowej Wystawie Powszechnej w Paryżu (1900), Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Düsseldorfie (1904), Monachium (1905), Rzymie (1911), kilkakrotnie w Biennale Weneckim oraz licznych wystawach na terenie USA organizowanych przez Carnegie Institute w Pittsburghu.

Szczegóły

Początek:
16.05.2014 - 19:00
Koniec:
13.06.2014 - 23:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
www.facebook.com/events/286427634859055/

Organizator

Pracownia pod Baranami
Adres e-mail:
pracowniapodbaranami@gmail.com
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/PracowniaPodBaranami/timeline

Miejsce wydarzenia

Pracownia pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków, 31-010 Polska
+ Google Map
Telefon:
784 412 844

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.