Józef Hecht urodził się w Łodzi jako syn żydowskiego kupca tekstylnego, a edukację zdobywał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszechstronnie wykształcony, władał kilkoma językami, a jego unikalne podejście do miedziorytu nadało tej technice graficznej nowe życie. Artysta zdobył uznanie w Paryżu, gdzie osiągnął status wirtuoza rylca.
,,Jego prace, (…) pozostaną jednocześnie w historii i poza nią, zyskując z biegiem lat na dziwności i oryginalności. (…) Sztuka Hechta zawsze będzie miała przyjaciół” – Pierre Descargues.
Wraz ze Stanleyem Williamem Hayterem, przyczynili się do założenia słynnego Atelier 17, działającego w Paryżu (1927–1939) i Nowym Jorku (1940–1955). Pracowali i eksperymentowali w nim tak wybitni artyści jak Max Ernst, Óscar Dominiquez, Yves Tanguy, Maria Helena Vieira da Silva, Wassily Kandinsky, Joan Miró, Louise Bourgeois, Willem de Kooning, Mark Rothko czy Andy Warhol, przez co miejsce było niezwykle istotne dla świata sztuki.
Hecht obracał się wśród najwybitniejszych plastyków i literatów swojej epoki. Pozostawał jednak skoncentrowany na własnej wizji i drodze. W perfekcyjnej warsztatowo grafice artysta uwidocznił świeże spojrzenie, indywidualny styl, wyrafinowanie i erudycję. Natomiast w malarstwie i rzeźbie – żywiołowość natury oraz subtelną elegancję.
,,Bajeczne zestawienia barwne w olejnych pejzażach ze zwierzętami wpisują malarstwo Hechta w żywioł dionizyjski. W grafice natomiast artysta pozostał w sferze apollińskiej, wykonując rylcem precyzyjne bruzdy i draśnięcia płyty o kontrolowanym przebiegu, przekładające się na czyste, wyrafinowane i eleganckie czarne linie ożywiające jasne arkusze papieru” – prof. Katarzyna Kulpińska.
Na wystawie ,,Zapomniany mistrz” zaprezentowany zostanie wybór najlepszych dzieł Hechta – obrazów olejnych, grafik i rzeźb – ukazujących pejzaże Północy i Południa Europy oraz nietuzinkowe wizerunki zwierząt. Ekspozycja powstała by przypomnieć twórczość tego wybitnego artysty w Polsce, będąc jednocześnie zapowiedzią większych, sproblematyzowanych wystaw zaplanowanych już na kolejne lata.
Współorganizatorzy wydarzenia:
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Wejman Gallery
Partner Fundacja PZU.
Patronat honorowy: Muzeum POLIN
Partnerzy projektu: Uniwersytet Łódzki, Muzeum Miasta Łodzi, Musée du Dessin et de l’Estampe Originale w Gravelines, Dolan/Maxwell Gallery, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Mistrz mistrzów. Wystawa i katalog twórczości Józefa Hechta (1891-1951)” oraz „Józef Hecht – wybitny twórca modernistycznej grafiki warsztatowej. Teki Arka Noego i Atlas”.
Wernisaż wraz z promocją albumu zawierającego teki graficzne Arka Noego i Atlas odbędzie się 26 września, godz. 18:00. Wystawa potrwa do 30 listopada 2023.