szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

IDEA HOMINI. Wystawa malarstwa Marcina Kowalika

Kategorie wydarzeń:
,

29.03.2017 - 19:00
29.04.2017 - 21:00

IDEA HOMINI to wystawa prezentująca najnowsze obrazy Marcina Kowalika. Przestrzenna, geometryczna abstrakcja to język jakim posługuje się autor, aby przedstawić nam człowieka. Twórca zaprasza nas do swojej wirtualnej pracowni, w której opowiada o ludziach widzianych przez pryzmat wykonywanych przez nich zawodów. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 29 marca 2017, o godz. 19.00, natomiast ekspozycje będzie można zwiedzać do 29 kwietnia 2017.

IDEA HOMINI nie jest kontynuacją poprzednich projektów Marcina Kowalika. Nie opowiada o procesie tworzenia dzieła sztuki i nie jest intelektualną grą pomiędzy malarzem, a widzem. To nowy pomysł – idea – na malowanie człowieka.

Krakowski twórca dał się poznać jako artysta zainteresowany warstwą tematyczną obrazów przejawiających się w cyklach takich jak: „Przestrzeń podróży”, „Pejzaż w pudełku”, „Nieznane królestwo”, „Back to Basics”, „Faza lustra” czy „Zbliżenie”. Styl malarski Kowalika charakteryzuje geometryczna konstrukcja, nieco surrealistyczne podejście do tematu oraz nasycony kolor. W jego twórczości odnajdziemy pejzaż, minimalistyczne formy, a także architektoniczne odniesienia, których cechą wspólną jest tło, stanowiące wyciszenie, uspokojenie prac. Jeśli już w obrazach Kowalika pojawiał się człowiek, był on elementem pozbawionym duchowości, często uprzedmiotowiony, bez twarzy i charakterystycznych rysów.

W 2016 roku Marcin Kowalik podjął nowe wyzwanie malarskie. W ten sposób zrodziła się idea opowiadania o człowieku, czego efektem było namalowanie kilkudziesięciu portretów. Zainspirowany twórczością Pabla Picassa wykreował blisko trzydzieści podobizn ludzi reprezentujących różne zawody. Był piosenkarz, model, kardiolog, poeta, astronom. W tych pracach ewidentnym zapożyczeniem od mistrza był sposób budowania sylwetki ludzkiej przy użyciu witrażowego konturu. Projekt ten to swoiste otwarcie się autora na malowanie człowieka, zmaganie się z tą tematyką.

Marcina Kowalika interesuje to, czym zajmuje się człowiek. Najpierw było szukanie formy malarskiej, dalej projekt Picasso, który pozwolił Marcinowi stworzyć kolejne hipotezy jak malować postać ludzką. W najnowszych pracach twórca odnalazł rozwiązanie tego problemu; to nie jest rozpaczliwe poszukiwanie artystycznej weny, ale konsekwentne przyglądanie się ludziom, analiza tego czym się zajmują. Autor „skanuje” człowieka, zastanawia się nad tym co myśli, jaki jest jego stosunek do wykonywanej pracy. Przy użyciu minimalistycznych środków malarskich stwarza człowieka. Nie musi malować sylwetki ludzkiej, abyśmy w obrazach odnaleźli drwala, magika czy kontrolera lotów. Kowalikowi wystarczy symbol, zarysowanie drogi interpretacji do tego, abyśmy dostrzegali różne profesje.

IDEA HOMNI to dla twórcy wielowarstwowe odkrywanie człowieka. Pierwsza, namacalna granica to lico obrazu. Dla artysty/człowieka tworzącego dzieło sztuki, jest to pole osobistego zagłębienia się w siebie samego i wejście w nieznane dotąd struktury własnego malarstwa. Kreowanie człowieka przez Marcina Kowalika najpierw odbywa się w jego wyobraźni – idealnej pracowni. Kowalik od pewnego czasu świadomie rezygnuje z pracowni malarskiej wydzielonej przez cztery ściany. Tak jak kiedyś porzucił malowanie z natury, tak teraz nie chce zamykać swojej twórczości w kubaturze. Dla niego pracownią jest jego wyobraźnia. Dzięki temu ma wpływ na elementy jakie tworzą jego wirtualną przestrzeń, a także rzeczy oraz ludzi, których tam dopuszcza. Obserwując codzienne czynności ludzi, zbiera je, analizuje i przelewa na płótno.

Istotną rolę w imaginacyjnej pracowni twórcy, odgrywa również historia i czerpanie doświadczenia ze swoich dawnych obrazów. Niektóre z najnowszych prac, pod świeżą warstwą malarską, kryją przedstawienia namalowane kilka lat temu. W taki sposób Marcin Kowalik przetworzył np. obraz „Grosz czynszowy”. Jest to zabieg, który ma na celu „uczenie się” swojego malarstwa i nieustający rozwój. Autor malując człowieka idzie o krok dalej i staje się widzem własnych prac. Wielowarstwowość IDEI HOMINI polega również na tym, że twórca sam poddaje ocenie powstałe obrazy. Przygląda się im, próbuje wyjść z roli twórcy i być widzem. Dzięki temu najnowsze obrazy przepełnia lekkość i inteligentny humor, który jest efektem dobrego pomysłu na malowanie człowieka. Trzecim i najważniejszym elementem w tych obrazach jest nasza obecność. Artysta zaprasza widzów do swojej wymyślonej pracowni i chce, abyśmy weszli do niej za pośrednictwem obrazów, zadomowili się i poznali zupełnie nową jakość jego malarstwa, a także spojrzeli na ludzi oraz samych siebie z trochę innej, malarskiej perspektywy.

Czy człowiek w twórczości Marcina Kowalika odegra znaczącą rolę? Czy za kilka lat będziemy definiować jego malarstwo jako ponadczasową analizę ludzkiego życia? Zdecydowanie odpowiedź na te pytania zna tylko autor, ponieważ jako jedyny ma dostęp do swojej wirtualnej pracowni, w której rodzą się i umierają kolejne idee malarskie.

tekst kuratorski: Weronika Sołtysiak

Więcej 

Galeria STALOWA – godziny otwarcia:

pn. – pt. – 12.00 – 19.00
sob. – nd. – 12.00 – 17.00

fot. (góra) Marcin Kowalik, Grosz czynszowy, 2017, 130 x 220 cm, akryl na płótnie, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

 

Szczegóły

Początek:
29.03.2017 - 19:00
Koniec:
29.04.2017 - 21:00
Kategorie wydarzeń:
,

Miejsce

Galeria STALOWA
Stalowa 26
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map
MENU: