szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
AUXIONER Adam Myjak
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wystawa Grupy X w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Kategorie wydarzeń:

12.01.2017 - 08:00
14.02.2017 - 17:00

ZMIENNE

„Żyjemy w zmieniającym się świecie, w którym trudno znaleźć coś stałego. Wszystko podlega przemianom, choć z drugiej strony jest tą samą Patronat Medialny RiSZrzeczywistością, ale pełną ruchu. Heraklit głosił, że ciągłe stwarzanie się i przemijanie jest najważniejszą cechą bytu. Najlepszym obrazem jest rzeka – jej wody ciągle zmieniają się. Ta zmienność jest obecna wszędzie, gdyż – „wszystko płynie, nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu”, dlatego nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki. Twierdzenie Heraklita, że niepodważalną prawdą jest zmienność, nie budzi wątpliwości. Również sztuka i wszelkie wytwory działania ludzkiego podlegają przemianie. Malarz nigdy nie stworzy dwóch identycznych obrazów. On sam podlega przemianie i rzeczywistość, która go otacza zmienia się nie tylko z dnia na dzień, ale z sekundy na sekundę. Sama intensywność odczuć artysty jest nieprzewidywalna, więc nie ma cech stałości. Światło, obiekt, kolor, widzenie artysty to stale zmienne wartości. Owa znana prawda stwarza ogromną chęć działania malarza, bo nigdy nie wie, co stworzy. Bez przemian nie byłoby poszukiwania, co jest najważniejsze dla artysty.” – Danuta Gaweł

„Zmienne” to tytuł zbiorowej wystawy artystów z  Grupy X. Nazwa odwołuje się do matematycznej definicji, gdzie X jest symbolem niewiadomej, (szukanej). Artyści związani z Grupą X wyznaczyli sobie cel jakim jest poszukiwanie niewiadomej poprzez sztukę. Chociaż artyści związani z Grupą X zgodzili się na wspólne prezentacje swoich prac, dzielą ich różnice pokoleniowe i estetyczne. Swoje inspiracje czerpią z różnych źródeł dotyczących wielu aspektów życia współczesnego człowieka.

Zaprezentowane prace artystów na wystawie pod tytułem „Zmienne”, przedstawiają bogaty i różnorodny świat zarówno pod względem estetycznym jak i tematycznym. Możemy nie tylko obejrzeć prace wykonane w tradycyjnych technikach malarskich ale także grafikę oraz kolaż.

Na wystawie swoje prace zaprezentują: Danuta Gaweł, Miłosz Horodyski, Anna Lewińska, Sylwia Lis-Persona, Magdalena Stano, Paweł Wąsowicz, Marek Jankisz.

 

fot. (góra) Danuta Gaweł, Szron, olej na płótnie, wymiar 100×70 cm, 2015 (fragment)

 

Wernisaż wystawy: 12 stycznia 2017, godz. 18.00

Wystawa trwa: 12 stycznia – 14 luty 2017

Miejsce: Sala Złota w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków

 

Szczegóły

Początek:
12.01.2017 - 08:00
Koniec:
14.02.2017 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
ul. Papiernicza 2
Kraków, Polska
+ Google Map
MENU: