szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa artystów Młodej Polski w Londynie

Kategorie wydarzeń:

09.10.2021 - 10:00
30.01.2022 - 17:00

rynekisztuka.pl

William Morris Gallery w Londynie organizuje wystawę „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890-1918”. Po raz pierwszy sztuka młodopolskich artystów zostanie tak obszernie zaprezentowana na wystawie zagranicznej. Zaprezentowany zostanie m.in pastel “Bratki” Wyspiańskiego, który należy do kolekcji Banku Pekao i przebywa na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Bank Pekao w latach 90 zainwestował w sztukę. Obecnie kolekcja składa się z ok. 1200 obiektów, a jednymi z najcenniejszych są „Bratki” i „Orzeł”. Dzieła Wyspiańskiego wzbogacają kolekcję muzealną w krakowskim muzeum, gdzie są zdeponowane. 

Wystawa „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890-1918” skupia się na polskiej secesji i jest wspaniałą możliwością na zaprezentowanie dzieł Wyspiańskiego poza granicami Polski.

rynekisztuka.pl

„Bratki” Wyspiańskiego w Londynie

– Pastel „Bratki” jest prezentowany publiczności po raz pierwszy od 90 lat, a zatem jest o naprawdę niezwykłe wydarzenie dla miłośników sztuki. Cieszę się, że jedna z dwóch prac Stanisława Wyspiańskiego, które Pekao posiada w swoich zbiorach, stała się elementem  pierwszej zagranicznej wystawy prezentującej dokonania młodopolskich twórców, dzięki czemu, jako mecenas polskiej kultury, mamy wkład w jej promocję za granicą. Chcemy umożliwić obcowanie ze sztuką jak najszerszemu gronu odbiorców, dlatego już niebawem udostępnimy szerokiej publiczności całokształt naszej kolekcji, która obejmuje zarówno prace klasyków, jak i współczesnych artystów. Aktualnie dobiegają końca prace nad projektem naszej wirtualnej galerii, do zwiedzania której już dziś bardzo serdecznie zapraszam – podkreśla Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Wystawa pt. „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” została zorganizowana przez William Morris Gallery w Londynie we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Instytutem Kultury Polskiej, a odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach międzynarodowego programu „Kultura Inspirująca”. 

 

Zdjęcie góra: „Bratki” Wyspiańskiego w Londynie

Szczegóły

Początek:
09.10.2021 - 10:00
Koniec:
30 stycznia - 17:00
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
www.wmgallery.org.uk/whats-on/exhibitions-43/young-poland/

Miejsce wydarzenia

William Morris Gallery
Lloyd Park, Forest Rd, London E17 4PP,
Londyn, United Kingdom
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.