szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Andrzej Fogtt, projekt Bucza, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Kategorie wydarzeń:

07.07.2023 - 08:00
01.08.2023 - 17:00

Andrzej Fogtt

Projekt ,,Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy” skupia się na sytuacji trudnej i tragicznej w skutkach wojny, która spowodowała migrację milionów ludzi na terenie Ukrainy. Miasto Przemyśl stało się schronieniem dla wielu z tych osób, a w jego historii współistnieją i ścierają się wpływy wschodu i zachodu. Poprzez wystawy i spotkania artystyczne, projekt ma na celu budowanie i utrwalanie świadomości kulturowej tej części Europy. Twórcza interakcja między artystami z Polski i Ukrainy, pozwoli na unikalny dialog między sztuką współczesną a dziedzictwem przeszłości.

 

Jednym z uczestników projektu będzie Andrzej Fogtt prezentujący prace malarskie na wystawie ,,Bucza” w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Jego dzieła stanowią silną emocjonalną reakcję na zbrodnie wojenne.

Fogtt to polski artysta urodzony w Poznaniu 9 października 1950 roku. Ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie zdobył dyplom w 1974 roku w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz. Za swoje zasługi dla kultury polskiej otrzymał medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego malarstwo silnie reaguje na brutalne zbrodnie wojenne. W kwietniu 2022 roku wybuchła wiadomość o masakrze ponad 400 cywilów przez żołnierzy rosyjskich w mieście Bucza na Ukrainie. Agresja Rosji na Ukrainę zaczęła się wcześniej, m.in. w 2014 roku, gdy Krym został oderwany od Ukrainy, a później anektowano obwody doniecki i ługański. Malarz w swoim cyklu obrazów „Bucza” pokazał bestialstwo oprawców i dzikie ludzkie hybrydy, które pozbawione są jakiejkolwiek moralności, rządzone tylko przez żądzę zabijania, grabieży i gwałtu.

Czas trwania:

Wystawa potrwa od 7 lipca do 1 sierpnia 2023 roku.

Organizator:
Projekt jest inicjatywą Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, a za jego pomysłodawcę i kuratora odpowiedzialny jest dyrektor GSW, mgr Andrzej Cieszyński.

W ramach projektu odbędą się trzy wystawy:
07.07 – 1.08.2023 r., Andrzej Fogtt, PL, projekt Bucza, malarstwo,
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu;

4.08 – 29.08.2023 r., Ihor Yanovych, UA, malarstwo,
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu;

październik – listopad 2023 r., Adam Myjak, PL, rzeźba,
kościół dolny oo. Franciszkanów w Przemyślu

Szczegóły

Początek:
07.07.2023 - 08:00
Koniec:
01.08.2023 - 17:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Tadeusza Kościuszki 3
Przemyśl, podkarpackie 37-700
+ Google Map
Telefon:
16 678 38 81

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.