szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Białe złoto. Józef Wilkoń

Kategorie wydarzeń:

13 kwietnia
30 września

13 kwietnia o godz. 16:00 w Galerii van Rij w Ćmielowie zostanie otwarta wystawa „Białe złoto. Józef Wilkoń”. Ekspozycja będzie szansą na wyjątkowe spotkanie z twórczością Józefa Wilkonia, tym razem jednak w nietypowej odsłonie. Artysta znany ze swego dorobku malarskiego zaskoczy widzów unikatowym połączeniem swojej charakterystycznej techniki malarskiej z ćmielowską porcelaną. 

Realizacje, które zobaczymy na wystawie, nie były dotychczas prezentowane nigdzie indziej. Charakterystyczne zwierzęta i istoty, Józef Wilkoń przenosi z płaszczyzny, płótna czy kartki, na porcelanowe patery i płyty. Twórca przekształca zatem porcelanę w swoiste płótno, na którym realizuje się jego fantazyjne malarstwo. Finezyjne malarstwo Wilkonia tworzy niezwykłe połączenie z ceramiką. 

Józef Wilkoń, Pawie, 2024

Na wystawie zostanie zaprezentowana obszerna kolekcja obrazów oraz pater porcelanowych, które zostały niezwykle precyzyjnie wymalowane przez samego artystę. Oprócz tego na ekspozycji zobaczymy także unikalne figurki autorstwa Józefa Wilkonia, a przede wszystkim intrygujące porcelanowe biurko, które zostało ozdobione płytami porcelanowymi ozdobionymi przez twórcę.

Józef Wilkoń (ur. 1930) to polski ilustrator, malarz i rzeźbiarz. Uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie w latach 1947–1949. W 1955 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dyplomem z malarstwa, a  rok wcześniej, historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zilustrował blisko 200 książek, zdobywając międzynarodową sławę i liczne nagrody. Od lat 90. XX wieku  tworzy „przestrzenne ilustracje” z drewnianych bali i blachy. 

Prace artysty znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Dorobek Józefa Wilkonia obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006).

Szczegóły

Początek:
13 kwietnia
Koniec:
30 września
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://as.cmielow.com.pl/pl/blog/aktualnosci/wernisaz-wystawy-biale-zloto-jozef-wilkon.html

Miejsce wydarzenia

Galeria van Rij
stara fabryka porcelany, Sandomierska 243
Ćmielów, świętokrzyskie 27-440 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 792 047 766
Strona internetowa:
https://galeria-rij.com/en/home/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.