Ambicją artysty jest przeniesienie odbiorców, za pomocą swojej sztuki, w strefę refleksji na temat ludzkiej egzystencji. Twórca sięga do samych początków naszego istnienia. Podróż, do której zaprasza Robert Bubel, to wyprawa rzeczywista, ale także symboliczna — metaforyczna.
Pierwszym doświadczeniem, jakie pamiętam, były promienie i ciepło słońca. Światło, w którym stałem, oświetlało kawałek drewnianego progu domu, kawałek trawy i wydeptanej ziemi. (…) Nie znałem słowa natura. Było ono jednak bardzo blisko.
Robert Bubel zwraca uwagę, iż z biegiem czasu, człowiek zatraca dziecinną i młodocianą bezpośredniość obcowania ze światem i zaczyna postrzegać życie przez pryzmat schematów, opinii i stereotypów. Swoim malarstwem artysta zadaje pytanie „czym jest prawdziwe życie ?”.
Robert Bubel (ur. w 1968 w Żarkach k/Częstochowy) – malarz, rysownik. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Z. Grzybowskiego w 1997. Od 1990 roku mieszka i pracuje w Krakowie.
O sobie: Posługuję się tradycyjnymi środkami malarskimi z wyboru. Myślę, że dla każdego malarza odniesieniem jest cała tradycja malarstwa, ale są też odniesienia najbliższe. (…) Chcę mówić o zwyczajnych ludzkich sprawach: miłości, samotności, rozstaniach i przemijaniu. A że jest w tym także refleksja metamalarska, to oczywiste — trudno uznać w XXI wieku, że obraz przenosi nas w odległe przestrzenie przez okno iluzji lub że namalowana postać jest naprawdę tą postacią. Ważniejszy jest jednak dla mnie emocjonalny stosunek do tematu i wypowiedzi; i ta relacja jest dla mnie warunkiem sine qua non każdego obrazu. Obiektywność w sztuce nie istnieje, nasze artystyczne wypowiedzi są zawsze skrajnie subiektywne. I takie być powinny — na tym zasadza się ich wartość. Dlatego często używam ekspresyjnego gestu, kadruję, używam skosów i przesuwam węzły kompozycji tak, by obraz przekazywał emocjonalne napięcie. Subiektywność i ekspresja gestu nie oznaczają jednak, że pozwalam się obrazowi ‘prowadzić’.
Ostatnie wystawy:
październik 2022 – wystawa pokonkursowa V Konkursu Malarskiego im. Wyczółkowskiego, Bydgoszcz,
styczeń 2023 – ‘BESIEDEM’, wystawa zbiorowa, galeria Operis Artis’, Antonin,
luty 2023 – ‘Wszystkie możliwe ścieżki’, malarstwo. Marcin Koleśnik, Robert Bubel. NCK, Kraków, marzec 2023, – ‘Bagaż’, wystawa indywidualna, galeria GOK, Poraj, k/Częstochowy,
październik 2023 – wystawa grupowa ‘Przekraczać granice. In Memoriam Krzysztof Penderecki’, Dębica.
Przechodzę między myślami
Przebiegam przez dni i noce
Przez korytarze ulice
Skwery i pustkowia
(…)
Nie wyrzucę zbędnych
Słów, zapomnień,
Bólu, śmiechu
Zdań bez sensu
Dróg bez celu
Do nadziei
Nie chcę zniknąć.
– fragmenty wierszy Roberta Bubla
Wystawa czynna dla zwiedzających do 10 lutego 2024.
Godziny otwarcia galerii Sotto 63:
Wstęp wolny.