szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Bartosz Rejmak. Niewątpliwe historie”

Kategorie wydarzeń:

18 listopada - 11:00
4 grudnia - 19:00

Bartosz Rejmak wystawa

Galeria i dom aukcyjny ToTuart zapraszają na wystawę „Bartosz Rejmak. Niewątpliwe historie”. Ekspozycję można oglądać do 4 grudnia 2022 roku w godzinach 11:00 – 19:00 w Centrum Praskim Koneser.

Sztuka uprawiana przez Bartosza Rejmaka to twórczość szczególna. Bowiem balansuje na granicach między malarstwem, rysunkiem a grafiką. Technika własna – jak zwykło się nazywać niestandardowe metody twórczości plastycznej – w przypadku Rejmaka jest bardzo określona, chociaż zadziwiająca, a mianowicie to farba asfaltowa. Rzeczony asfalt bywa niejednokrotnie rozcierany, a po wyschnięciu drapany, jakby poddawany przez artystę swoistym torturom niczym bohaterowie jego sztuki. Ale to nie wszystko – podłoża artysta też używa nietypowego – to najczęściej papier fotograficzny.

W roli głównej występują jednak tematy – na pozór dziwaczne historie, które wydają się wydobywać z krainy mrocznych fantazji, ludowych opowieści czy mitologii, a nawet przetworzonych przez surrealistyczną wyobraźnię anegdot z życia artysty. Bohaterowie tych opowieści to postacie tylko w części fantastyczne, jednak często niepokojące, bywa, że straszne i wulgarne, nawet wyrafinowanie – wprost teatralne. Wydobywająca się z asfaltowej sepii zagadka, to niejednokrotnie intelektualna tortura łącząca się z przyjemnością, a domniemane cierpienie staje się wyrafinowaną zabawą toczącą się zarówno na płaszczyźnie kompozycji, jak i w umyśle odbiorcy.

I tym sposobem Rejmak wychodzi na admiratora twórczości wielkich artystów będących co prawda wytworem swoich czasów, ale jednocześnie niemieszczących się w ramach własnych epok – począwszy od Hieronima Boscha i Francisco Goi, a kończąc na Brunonie Schulzu, Janie Lebensteinie i Franciszku Starowieyskim. Te skojarzenia są po prostu nieuniknione. Trudno tu jednak mówić o plagiacie, chyba, że nastroju i klimatu. Twórczość Rejmaka nie jest dla wszystkich, bowiem jego kompozycje to osobliwa uciecha dla zmysłów i ilustracja uciszanych przez umysł fantazji.

Dominik Zieliński
kurator wystawy

——————————
Bartosz Rejmak jest artystą grafikiem. Urodził się w 1979 roku w Lublinie. Ukończył tamtejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 2006 uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Rafała Strenta na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Opracował i uprawia technikę własną „asfalt”, która oscyluje między rysunkiem, malarstwem a grafiką warsztatową.

Szczegóły

Początek:
18 listopada - 11:00
Koniec:
4 grudnia - 19:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Centrum Praskie Koneser
Plac Konesera 10A
Warszawa, 03-736
+ Google Map
Strona internetowa:
http://koneser.eu/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.