szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Malarstwo jako źródło” | Spotkanie z Mariuszem Mikołajkiem

Kategorie wydarzeń:

16.11.2022 - 18:00
19:00

Mariusz Mikołajek

Spotkanie z wrocławskim malarzem i animatorem kultury – Mariuszem Mikołajkiem – odbędzie się w środę 16 listopada o godz. 18:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Mariusz Mikołajek

Mariusz Mikołajek w pracowni

Tematem przewodnim wydarzenia jest wydany w ubiegłym roku album pt. „Malarstwo jako źródło” poświęcony twórczości artysty.

Na spotkaniu pojawią się także znamienici goście związani z wrocławską kulturą: Anna Niemczycka-Gottfried – promotorka sztuki i artystów, założycielka portalu „Rynek i Sztuka”, Mirosław Jasiński – scenarzysta, reżyser, dyplomata i dyrektor Galeria Miejskiej we Wrocławiu oraz profesor Andrzej Saj – poeta, wydawca, pedagog Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Mariusz Mikołajek (ur. 1958) to wrocławski artysta, który swoje pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał w okresie transformacji. Studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych ukończył w 1984 roku, ale przed tym próbowano wyrzucić go z uczelni za udział w manifestacjach antykomunistycznych. Wiele kontrowersji wywołała także praca dyplomowa Mikołajka prezentowana w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim – wystawa została internowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Zaledwie rok później (w 1985 roku) odnalazł wiarę, a porzucił sztukę. Przez lata próbował pogodzić w sobie pychę artysty z pokorą człowieka wierzącego. Do malowania powrócił dopiero w 1989 roku za sprawą wizyty w Brzezince i Auschwitz, która zainspirowała go do stworzenia prac poświęconym ofiarom wojny.

Jak powiedział w wywiadzie udzielonym Annie Niemczyckiej-Gottfired:

“Otwartość artysty polega na wchodzeniu na poziom zero i autentycznym wyjściu do drugiego człowieka. Na tym to polega. Wtedy feedback jest sto razy większy niż myśleliśmy. Tytuł “Malarstwo jako źródło” to… tak właśnie jest! Sztuka może być źródłem życia. Kapitalną terapią, w którą wchodzimy. Terapią od samych siebie, ale też dla samych siebie.”

Współorganizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiScentru) we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Szczegóły

Data:
16.11.2022
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184
Wrocław, dolnośląskie 53-235
+ Google Map
Telefon:
663 901 767
Strona internetowa:
https://www.zajezdnia.org/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.