szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa malarstwa Piotra Kwiatkowskiego. Exodos-Eisodos. Droga człowieka ku Bogu- biblijna historia pielgrzymowania.

Kategorie wydarzeń:

22.09.2023
28.10.2023

exodus eisodos

Już 22 września w niedawno otwartej Galerii GX w Siemianowicach Śląskich, prowadzonej przez Martynę Czech, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Piotra Kwiatkowskiego. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 28 października 2023 roku.

„Idea przewodnia tej wystawy porusza się wokół dwóch greckich terminów: Exodos – czyli Wyjście oraz antonimu tego pojęcia, Eisodos – czyli Wejście. Prezentowany cykl prac malarskich związanych z chrześcijańskim światopoglądem powstaje od 2021 roku. Zaprezentowany zostanie również na wystawie wcześniejszy cykl dyplomowy pt. Drzewo- Punkt realizowany w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza, ukończony w 2018 roku, który prezentuje zainteresowanie autora treściami filozofów chrześcijańskich, a także hermeneutyki biblijnej.

Dla prezentowanych prac charakterystyczne jest to, że punktem wyjścia i impulsem twórczym jest dla nich Słowo Boże, słowo zaczerpnięte z kart Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Refleksja nad tym Słowem prowadzi do daleko idącej alegorii malarskiej oraz niedosłowności. Niewiele ma to wspólnego z Biblią Pauperum, z katechizmowym wykładem dogmatów, jest to szukanie nowych symboli, znaków i wymiarów w wymiarze ortodoksji.

Pod względem materii malarskiej obrazy są bardzo zróżnicowane. W całości cyklu reprezentowane są różne środki wyrazu, których źródło można odnaleźć w różnych wiekach malarstwa europejskiego. Zauważyć tutaj można inspiracje sztuką średniowiecza, a z drugiej strony wpływy sztuki flamandzkiej, realizmu, a także Polskiej Szkoły Plakatu.

Kolorystyka obrazów jest różna od siebie, a wszystko zależne jest od konkretnej historii biblijnej. W obrazie pt.: Jak śnieg wybieleją nawiązującego do fragmentu z Księgi Izajasza, w którym tytuł pojawia się na obrazie, dominuje kolor czerwony, który podkreśla kontrast pomiędzy słowem, a przedstawieniem. W ten sposób jeszcze wyraźniej zostaje wyeksponowana treść obrazu. Na obrazie pojawia się także realistycznie namalowany konar drzewa symbolizujący Krzyż, a więc Tę Ofiarę, w której możemy wybielić swoje serca od wszelkiego zła. Podobne treści dowiadujemy w Apokalipsie św. Jana, w której ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku zawdzięczają biel swoich szat dzięki opłukaniu ich w krwi Baranka. Z kolei obraz pt.: Niewiasta Obleczona w Słońce jest nawiązaniem do słów Apokalipsy św. Jana. W obrazie tym dominują niebieskości jako barwy Maryjne. Pojawiają się formy fal odwołujące się do łacińskiego hymnu Ave Maris Stella (Witaj Gwiazdo Morza). Pierścień światła symbolizuje Słońce, a w nim czarny okrągły dysk z gwiazdami, w tym z przedstawieniem Konstelacji Panny, a pod nim figuruje realistycznie namalowany Księżyc.

Najnowszy obraz z sierpnia 2023 roku opowiada historie z księgi Daniela, nosi on tytuł Trzej młodzieńcy. Przedstawia ziejące ogniem bóstwo Lamassu występujące z otwartą paszczą. Młodzieńcy, o których mowa w tytule prześladowani byli za swoją wiarę. Nie chcieli oddać czci posągowi zbudowanemu na polecenie króla Nabuchodonozora. Za ten czyn młodzieńcy byli skazani na spłonięcie w piecu ognistym. Zostali wybawieni od płomieni przez Anioła Bożego i z wdzięczności uwielbiali Jahwe słowami, które Księga Daniela przytacza jako hymn.

Jako kurator przygotowywanej wystawy, już wcześniej- publikacja do wystawy Piotra Kwiatkowskiego Drzewo- Punkt- zwróciłam uwagę, iż cyt.: Kwiatkowski podejmuje temat, który jest marginalizowany lub odsuwany w obszar społecznego tabu[…] Unika on patosu czy ideologizacji tematu. Prostota przedstawienia wynika z wnikliwego procesu analizy kształtów rzeczywistych oraz z przeprowadzenia syntezy form. Zastosowany skrót i oszczędność środków plastycznych podkreśla jakości symboliczne obrazów, tworząc w efekcie przestrzeń transcendentną[…] Zastosowany kod kolorystyczny pogłębia wrażenie ikoniczności, a jednocześnie uczytelnia i wzmacnia przekaz obrazu[…] Artysta świadomie korzysta z bazy znaczeniowej, jakie niosą ze sobą konkretne elementy budowy obrazu- kompozycja, światłocień, faktura[…] Prace Piotra Kwiatkowskiego stawiają widzowi pytania, a zarazem stanowią próbę poszukiwania odpowiedzi. Nie są nachalne, ale kierują odbiorcę w przestrzeń kontemplacji. Intymność jest ich cechą podstawową. To obrazy powstałe z refleksji, z chęci poszukiwania samego siebie i odnalezienia drogi do zrozumienia drugiego człowieka oraz świata. Słowo staje się obrazem.

Piotr Kwiatkowski

Piotr Kwiatkowski, „Memento”, olej na płótnie, 120x120cm, 2021

Czekająca nas wystawa w Galerii GX w Siemianowicach Śląskich, jest próbą przełamania tabu i przywracania sztuki chrześcijańskiej na należne jej miejsce – równoprawnego reprezentowania ponadczasowych wartości. Celem wystawy jest także pokazanie, że Chrześcijaństwo z jego dorobkiem duchowym, filozoficznym, naukowym jest pełnoprawną stroną w dyskursie społecznym i akademickim. Należy tylko zainteresować się, poznać tą tematykę, by twórczo interpretować znaki i symbole, które na nowo przekonują, przemawiają do ludzi żyjących tu i teraz, jak i przyszłych pokoleń. To wystawa, którą trzeba zobaczyć!” – kuratorka wystawy, dr Weronika Siupka, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Piotr Kwiatkowski, urodzony w 1992 r. w Siemianowicach Śląskich. Absolwent Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 2018 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, aneks z wklęsłodruku w pracowni prof. Jana Szmatlocha. Ukończył katowickie studium organistowskie w 2022. Posługuje jako organista parafii Św. Krzyża w Siemianowicach Śląskich. Zawodowo zajmuje się także muzykoterapią, jako terapeuta zajęciowy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Ponadto stanowi część komitywu artystycznego Ściana Malowana znanego z malowania wielkopowierzchniowych murali.

Wystawy:
2023-Masa krytyczna, Galeria Oblatów 4, Katowice
2022-Anamnesis, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, wystawa indywidualna.
2020- Drzewo Punkt, Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach, wystawa indywidualna.
2019- Formy i liczby w ramach konkursu Matematyka inspiracją sztuki (jedna z trzech nagród regulaminowych), Akademii Sztuk Pięknych Kraków
2018-II Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda, Katowice
2017- International Poster Biennale, Lublin
2017- Grafika Roku, Katowice ( wyróżnienie)
2017- III Internacional de estampa Jose Guadalupe Posada, Meksyk

Szczegóły

Początek:
22.09.2023
Koniec:
28.10.2023
Kategorie wydarzeń:

Miejsce wydarzenia

GX Galeria Sztuki
ul. Księdza Konstantego Damrota 2
Siemianowice Śląskie, śląskie 41-103
+ Google Map
Telefon:
666 473 456
Strona internetowa:
https://gxgaleriasztuki.pl/

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.