szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ikonokody wystawa współczesnych ikon Grzegorza Tomasiaka

Kategorie wydarzeń:

21 marca - 14:00
9 maja - 18:00

Grzegorz Tomasiak – pisarz ikon. Tworzy malarstwo tablicowe na najwyższym poziomie artystycznym, które otwiera okno na transcendentalny świat, dający nadzieję dla osoby wierzącej lub osoby poszukującej. Wybór tej formy sztuki uzasadnia pragnieniem zachowania i przetrwania w przyszłości „Słowa” – Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga. (Ewangelia wg Św. Jana, Prolog).

Ikona w tradycji jest przedstawieniem postaci Pantokratora, Matki Bożej, świętych Bożych. Jednak już we wczesnych pracach to przedstawienie nie było oczywiste. Od 2012 r. postaci, głównych bohaterów ikon, przykrywa abstrakcyjny gest, który w pierwszym momencie nasuwa skojarzenie ze zminimalizowaną formą przedstawienia rachunku prawdopodobieństwa Ryszarda Winiarskiego. Wskazówka, że jest to kod QR, pozwala go odczytać. Późniejsze ikony są pisane przy pomocy wariacji zawierających kody dwuwymiarowe, kody matrycowe, które już nie tylko przykrywają, ale wręcz zastępują główną postać ukazywaną w ikonie. Pełne zakrycie tradycyjnego obrazu ma sprowokować odbiorcę do poszukiwania i odnajdywania zakodowanych treści. Dla autora bardzo ważne jest przesłanie filozoficzno-teologiczne, zapisane przy pomocy nowoczesnych, współczesnych technik i technologii warsztatowych. Ta forma ma niejako przemycić znane od wieków treści, w sposób, który zainteresuje również młodsze pokolenie odbiorców, całkowicie wychowane w świecie nowych technologii.

Wybór tekstów, które zostały zapisane na ikonach wydaje się być przestrogą dla odbiorcy. Jednak to nie przestrzeżenie, ale poruszenie było celem autora – mocny w odbiorze tekst miał zapaść w pamięć, zadziałać na odbiorcę, który być może szuka relacji ze Stwórcą.  To jest idealistyczne postawienie celu pisania Ikonokodów – zapisanie na deskach pewnej tajemnicy, próba intelektualnej potyczki z widzem.

Jednak zanim ikona, odczytana przy pomocy aplikacji, ukaże nam swój transcendentny świat, warto przyjrzeć się jej formie materialnej. Prezentowane prace są podobnej wielkości, nie większej niż 30 x 40 cm. Powstają zgodnie ze sztuką pisania ikon na deskach, odpowiednio do tego przygotowanych. Są malowane, rzeźbione, wypalane, wykładane płatkami złota. To kunsztowne wykonanie pokazuje, że mimo unowocześnienia ostatniego etapu pisania, gdzie obszerna treść zostaje zapisana kodem, to nadal jest „tradycyjna” ikona – tworzona z uwagą, mająca być nie tylko zapisem Słowa Bożego, ale również uwielbieniem pokazanym przez uczynienie jej piękną. Dla tych więc, którzy nie są zainteresowani poszukiwaniami filozoficznymi, spotkanie z ikonami Grzegorza Tomasiaka może stanowić odkrycie nowej dziedziny sztuki, jaką jest ikona.

Grzegorz Tomasiak ( ur. 1986). Doktorant Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Zajmuje się sztuką sakralną, pisaniem ikon, malarstwem, grafiką, projektowaniem graficznym oraz fotografią cyfrową. Nie tylko biegle posługuje się tradycyjnymi technikami w sztukach plastycznych, ale również zadziwia pomysłowością w użyciu nowych mediów w sztuce. Od 2012 roku jego zainteresowania koncentrują się wokół problematyki perspektywy kodu dwu i trójwymiarowego w malarstwie tablicowym. Tworzy ikony w układzie matrycowych kodów. Jest to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy kod kreskowy – modularny i stało-wymiarowy, będący czynnikiem sfery w wymiarze perspektywy w ikonie. To nowy rodzaj przedstawień współczesnych ikon, gdzie główną kompozycję stanowi treść ukryta w kodzie. Prawie połowa lub całość ikony jest zapisana w sposób odbiegający od tradycyjnej konwencji ikonicznej. Kulminacyjny moment przedstawiający wybraną scenę jest zasłonięty kodem, będącym formą ukazują na pierwszy rzut oka niezrozumiały układ kwadratów. Połączone kwadraty kryją w sobie zapisaną informację. Skonstruowane formy zawierają opis i temat ikony wraz z inskrypcją wybranej księgi Starego lub Nowego Testamentu. Wygenerowany kod napisany na ikonie daje się w pełni odczytać przez aplikację na smartfonie.

Prace plastyczne Grzegorza Tomasiaka, znajdują się w wielu krajach (m.in. na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Walii, Watykanie oraz Ameryce Południowej) w zbiorach prywatnych i cieszą się sporym zainteresowaniem, wielokrotnie (ponad 60 razy) prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Wernisaż: 20.03.2020, godz. 19:00

Szczegóły

Początek:
21 marca - 14:00
Koniec:
9 maja - 18:00
Kategorie wydarzeń:

Miejsce

Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły
Konopacka 15/1A
Warszawa, mazowieckie Polska
+ Google Map

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.