szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Magdalena Spasowicz – malarstwo

Kategorie wydarzeń:

8 marca - 10:00
30 kwietnia - 18:00

Magdalena Spasowicz - malarstwo

Srebrzyste, melancholijne płótna z subtelną grą świateł i zauważalnym zauroczeniem prowincją. Malarstwo Magdaleny Spasowicz to odtwarzanie najbliższego otoczenia i miejsc, które już odwiedziła z wybijająca się na pierwszy plan niezwykłą wrażliwością. Wernisaż wystawy prac artystki odbędzie się już 7 marca 2020 roku w Muzeum Ziemi Błońskiej.

Magdalena Spasowicz w swoich dziełach często powołuje się na twórcę kapistowskiej estetyki – Jana Cybisa. To za nim, jak mówi artystka, przekonuje odbiorcę, że obraz nie jest szaradą, która powinna nas odsyłać do treści, ani tym bardziej do jakichś tajemnic czy metafizyki. 

Obrazy Spasowicz w swoim niezmiennym charakterze są jakby zauroczone duchem prowincji, która jest w nich wszechobecna i wyczuwalna. W przyprószonych delikatną, srebrną szarością dziełach, widać powiązania z pięknymi wzorami malarstwa europejskiego, które dają jednocześnie wrażenie odrębności charakterystycznej dla sztuki słowiańskiej. 

Magdalena Spasowicz-malarstwo

Magdalena Spasowicz – malarstwo

Krajobraz studnią inspiracji

Artystka mieszka w niewielkiej miejscowości nieopodal Błonia w województwie mazowieckim. Tamtejszy krajobraz, jest dla niej, jak sama mówi, studnią malarskich motywów i inspiracji.  

Malarstwo Magdaleny Spasowicz wynika z głębokiego przekonania, iż temat przedstawiający najbliższe otoczenie jest godny malarskiego pędzla.

W swoich pracach artystka chętnie kreuje zapamiętane miejsca za pomocą zręcznie rozmieszczonych barwnych plam. Malarka wybiera motywy i miejsca, które jakimś detalem, nie zawsze widocznym dla innych,  ją zauroczyły. 

Magdalena Spasowicz jest wierna przedstawieniu wedut miejskich, krajobrazów ze sztafażem czy estetycznie skomponowanym martwym naturom. Postaci ludzkie, pojawiające się w krajobrazie budowane są za pomocą kilku śmiałych pociągnięć pędzlem. To wielka umiejętność wydobyć kształt i ruch człowieka przy tego rodzaju przedstawieniu postaci ludzkiej. 

Magdalena Spasowicz - malarstwo

Magdalena Spasowicz – malarstwo

O artystce

Magdalena Spasowicz przez lata stworzyła swój rozpoznawalny styl. Wierna jest malarstwu sztalugowemu. Jej dzieła oscylują między klasyką a dwudziestowieczną estetyką, zdominowaną w polskiej sztuce XX wieku przez malarzy spod znaku Komitetu Paryskiego.  

Warsztatu malarskiego artystka uczyła się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Większość edukacji artystycznej odbyła w pracowni czołowego reprezentanta nurtu kolorystycznego w malarstwie, kapisty – Jana Cybisa. Czas studiów i obrony dyplomu był czasem trudnym ze względu na narzucenie  przez ówczesne władze wszystkim twórcom doktryny socrealistycznej wprowadzając cenzurę i pęta nakazów. 

W tym czasie, weszła w środowisko artystyczne Warszawy, do którego należeli m.in. Jan Cybis, Artur Nacht-Samborski, Aleksander Winnicki-Radziewicz, Wanda Paklikowska, Jan Lebenstein, Jan Świdziński. Artyści z tego kręgu, nie zgadzając się z narzuconą, przez socjalistyczne władze  doktryną, za temat wybierali martwe natury lub uciekali przed cenzurą w świat abstrakcji. Ten czas, Spasowicz wspomina jako bardzo inspirujący, mający wpływ na jej świadome wybory artystyczne.

Kilkadziesiąt lat temu Spasowicz opuściła na stałe Warszawę i razem z mężem, również artystą – Aleksandrem Winnickim, który miał duży wpływ na twórczość malarki – przeniosła się do Bieniewic – małej miejscowości w województwie mazowieckim, gdzie może cieszyć się pejzażem i malować .

Wernisaż wystawy Magdalena Spasowicz – malarstwo odbędzie się 7 marca 2020 roku w Muzeum Ziemi Błońskiej w Błoniach. Prace będzie można oglądać w godzinach pracy Muzeum od 8 marca do 30 kwietnia 2020 roku.

Patronatem medialnym wydarzenia jest portal Rynek i Sztuka.

il. góra: Magdalena Spasowicz – malarstwo

Szczegóły

Początek:
8 marca - 10:00
Koniec:
30 kwietnia - 18:00
Kategorie wydarzeń: