szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Fragments Of Reality – Dariusz Madejski / Łukasz Olek” w Galerii Stalowa

Kategorie wydarzeń:

20 marca
30 kwietnia

Już w środę, 20 marca, o godz.19:00 w warszawskiej Galerii Stalowa zostanie otwarta wystawa Dariusza Madejskiego i Łukasza Olka „Fragments of Reality”. Ekspozycja dwóch artystów potrwa do 30 kwietnia.

Na wystawie w Galerii Stalowa zostaną zaprezentowane obrazy Łukasza Olka oraz rzeźby Dariusza Madejskiego. To ciekawe zestawienie abstrakcyjnego, wrażliwego i poetyckiego malarstwa Łukasza Olka z ekspresyjnymi, realistycznymi rzeźbami Dariusza Madejskiego z pewnością zachwyci miłośników sztuki i widzów Galerii Stalowa.

W ekspozycji wezmą udział intrygujące płótna Łukasza Olka. Ten warszawski artysta tworzy dzieła na pograniczu pejzażu i sztuki abstrakcyjnej. Obok wielkoformatowych płócien Olka nie można przejść obojętnie. Bezpośredni kontakt z jego malarstwem wyzwala w odbiorcach pewną refleksyjność, a nawet wprowadza w stan zbliżony do medytacji. Sztuka Łukasza Olka pozwala na zadumę, refleksję i konfrontację z wewnętrznymi rozterkami i uczuciami.

Łukasz Olek, Bad Ideas, 2023, 100 x 70 cm, akryl, płótno, źródło: Galeria Stalowa

Na płaszczyźnie dużych rozmiarów nie dzieje się wiele — widzimy jedynie fragmenty pewnej rzeczywistości — krajobrazu, bezczasowej mistycznej przestrzeni, część niezbadanego świata. Rzeczywistość w sztuce Łukasza Olka zostaje sprowadzona do minimalistycznej, abstrakcyjnej kompozycji złożonej przede wszystkim z horyzontalnych, rozmytych plam barwnych. 

Łukasz Olek, Give Us The World, 2023, 140 x 100 cm, akryl, płótno, źródło: Galeria Stalowa

Abstrakcje Łukasza Olka zostają zestawione rzeźbami autorstwa Dariusza Madejskiego. Choć rzeźby Madejskiego cechują się silną ekspresją, niekiedy wręcz z elementami abstrakcji, daleko im do sztuki nieprzedstawiającej. Rzeźbiarz w swojej twórczości zdecydowanie skłania się ku obrazowaniu realistycznemu. Dariusz Madejski w swej sztuce skupia się przede wszystkim na człowieku i jego emocjach oraz przeżyciach. Twarze jego postaci zdradzają przeróżne stany emocjonalne. Madej jest rzeźbiarzem wszechstronnie utalentowanym warsztatowo, pracuje nie tylko w kamieniu, ale i w metalach. Wciąż poszukuje środków artystycznego wyrazu poprzez łączenie zróżnicowanych faktur i struktur. 

Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Lipka — historyk sztuki, muzykolog, filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, w latach 1975–1999 redaktor Programu III Polskiego Radia, współzałożyciel Polskiego Radia Bis oraz pisarz i poeta.

Wernisaż: 20.03 | godz. 19:00

Czas trwania wystawy: 20.03–30.04.2024

Kurator: dr hab. Krzysztof Lipka

Szczegóły

Początek:
20 marca
Koniec:
30 kwietnia
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://galeriastalowa.pl/pl/253__fragments-of-reality-dariusz-madejski-lukasz-olek

Miejsce wydarzenia

Galeria Stalowa
Stalowa 26
Warszawa, 03-426 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48) 22 380 3443
Strona internetowa:
www.stalowa.art.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.