Na wystawie w Galerii Stalowa zostaną zaprezentowane obrazy Łukasza Olka oraz rzeźby Dariusza Madejskiego. To ciekawe zestawienie abstrakcyjnego, wrażliwego i poetyckiego malarstwa Łukasza Olka z ekspresyjnymi, realistycznymi rzeźbami Dariusza Madejskiego z pewnością zachwyci miłośników sztuki i widzów Galerii Stalowa.
W ekspozycji wezmą udział intrygujące płótna Łukasza Olka. Ten warszawski artysta tworzy dzieła na pograniczu pejzażu i sztuki abstrakcyjnej. Obok wielkoformatowych płócien Olka nie można przejść obojętnie. Bezpośredni kontakt z jego malarstwem wyzwala w odbiorcach pewną refleksyjność, a nawet wprowadza w stan zbliżony do medytacji. Sztuka Łukasza Olka pozwala na zadumę, refleksję i konfrontację z wewnętrznymi rozterkami i uczuciami.
Łukasz Olek, Bad Ideas, 2023, 100 x 70 cm, akryl, płótno, źródło: Galeria Stalowa
Na płaszczyźnie dużych rozmiarów nie dzieje się wiele — widzimy jedynie fragmenty pewnej rzeczywistości — krajobrazu, bezczasowej mistycznej przestrzeni, część niezbadanego świata. Rzeczywistość w sztuce Łukasza Olka zostaje sprowadzona do minimalistycznej, abstrakcyjnej kompozycji złożonej przede wszystkim z horyzontalnych, rozmytych plam barwnych.
Łukasz Olek, Give Us The World, 2023, 140 x 100 cm, akryl, płótno, źródło: Galeria Stalowa
Abstrakcje Łukasza Olka zostają zestawione rzeźbami autorstwa Dariusza Madejskiego. Choć rzeźby Madejskiego cechują się silną ekspresją, niekiedy wręcz z elementami abstrakcji, daleko im do sztuki nieprzedstawiającej. Rzeźbiarz w swojej twórczości zdecydowanie skłania się ku obrazowaniu realistycznemu. Dariusz Madejski w swej sztuce skupia się przede wszystkim na człowieku i jego emocjach oraz przeżyciach. Twarze jego postaci zdradzają przeróżne stany emocjonalne. Madej jest rzeźbiarzem wszechstronnie utalentowanym warsztatowo, pracuje nie tylko w kamieniu, ale i w metalach. Wciąż poszukuje środków artystycznego wyrazu poprzez łączenie zróżnicowanych faktur i struktur.
Kuratorem wystawy jest dr hab. Krzysztof Lipka — historyk sztuki, muzykolog, filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, w latach 1975–1999 redaktor Programu III Polskiego Radia, współzałożyciel Polskiego Radia Bis oraz pisarz i poeta.
Wernisaż: 20.03 | godz. 19:00
Czas trwania wystawy: 20.03–30.04.2024
Kurator: dr hab. Krzysztof Lipka