szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers
Ładowanie Wydarzenia

Wszystkie Wydarzenia

Wystawa „Viktor Frešo. The Missing Family Head” w MWW

Kategorie wydarzeń:

14 marca
29 lipca

14 marca w Muzeum Współczesne Wrocław zostanie otwarta pierwsza w Polsce wystawa indywidualna Viktora Frešo. Ten słowacki artysta wizualny jest jednym z najpopularniejszych twórców sztuki współczesnej po 2000 roku na terenie dawnej Czechosłowacji.

Family Vintage, który będzie prezentowany w MWW już w marcu, to projekt autobiograficzny i niezwykle osobisty. Pracę nad przedsięwzięciem artysta rozpoczął 20 lat temu. Wystawa „The Missing Family Head” będzie swego rodzaju kontynuacją projektu, ale także ewolucją autoportretu artysty. Jak pisze Karolina Łapucka, kuratorka wystawy, „ zaprasza nas do pracowni, położonej nie tylko tuż obok domu rodzinnego, ale także w samym centrum jego serca. Kolekcjonowane przedmioty osobiste i pamiątki najbliższych, poddawane modyfikacji, składają się na nową narrację o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości”. 

Viktor Frešo, All Together Now, 2021, dzięki uprzejmości artysty

Ekspozycja Viktora Frešo to opowieść o ludziach, których tracimy z upływem lat, a po których zachowujemy tylko rozmyte wspomnienia. „Te same drobne przedmioty składają się na skomplikowane scenariusze rodzinne oraz równie złożone tożsamości bohaterów. Atrybuty rodzinne klejone uniwersalnym spoiwem, składającym się z miłości, z szacunku i z kreacji transformującej rzeczywistość, współistnieją ze znaczących rozmiarów ego, kryjącym się w zakamarkach. To okazja, by zanurzyć się w ideę eksplorowania tożsamości rodzinnej, która może doprowadzić do odnalezienia zaginionych części siebie” – tłumaczy Karolina Łapucka, kuratorka wystawy. 

Cykl Family Vintage to poszukiwanie własnej tożsamości. Choć projekt zaczął się tak naprawdę od ciekawości, a artysta stał się obserwatorem i badaczem swoich korzeni, w końcu został narratorem historii swojej i swojej rodziny. 20-letnie poszukiwania Viktora Frešo przyczyniły się do ewolucji jego punktu widzenia i pozwoliły na poczucie, że jest on pełnoprawnym bohaterem swej rodzinnej historii. 

Choć dzieła z cyklu poruszają tematy niekiedy trudne i niewygodne, artysta zazwyczaj tworzy prace nacechowane humorem, zabawą i ironią. W swej praktyce twórczej Viktor Frešo nierzadko krytykuje świat i rynek sztuki współczesnej. Często ujawnia absurdy i sprzeczności, które są fundamentem naszego społeczeństwa. 

Viktor Frešo, 2Generations, FEDOR (Collegium musicum), 2019, dzięki uprzejmości artysty

W skrócie, dowiedziałem się o nich więcej, a tym samym odkryłem więcej o sobie. Mam nadzieję, że moja podróż i badania dostarczą Wam rozrywki. A jeśli nie, to w porządku. Czas i kolejne pokolenia i tak wszystko wymażą, tak jak ja ignorowałem tych, którzy byli przede mną. Aż do momentu, gdy postanowiłem się w to zagłębić i fikcyjnie ich połączyć” – wyjaśnia artysta. 

Bohaterowie

Viktor Frešo (ur. 1974),

Katarína Bieliková (ur. 1952) – mama

Fedor Frešo (1947–2018) – ojciec

Anna Marcineková (1926–2008) – babcia

Paľo Bielik (1910–1983) – dziadek

Judita Frešová (1917–1997) – babcia

Tibor Frešo (1918–1987) – dziadek

Czas trwania wystawy: 14.03 – 29.07.2024
Wernisaż: 14.03 | 18:00
Kuratorka: Karolina Łapucka

Szczegóły

Początek:
14 marca
Koniec:
29 lipca
Kategorie wydarzeń:
Strona www:
https://muzeumwspolczesne.pl/en/wystawy/viktor-freso-the-missing-family-head/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Współczesne Wrocław
Plac Strzegomski 2a
Wrocław, 53-681 Polska
+ Google Map
Telefon:
71 356 42 50

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.