Family Vintage, który będzie prezentowany w MWW już w marcu, to projekt autobiograficzny i niezwykle osobisty. Pracę nad przedsięwzięciem artysta rozpoczął 20 lat temu. Wystawa „The Missing Family Head” będzie swego rodzaju kontynuacją projektu, ale także ewolucją autoportretu artysty. Jak pisze Karolina Łapucka, kuratorka wystawy, „ zaprasza nas do pracowni, położonej nie tylko tuż obok domu rodzinnego, ale także w samym centrum jego serca. Kolekcjonowane przedmioty osobiste i pamiątki najbliższych, poddawane modyfikacji, składają się na nową narrację o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości”.
Ekspozycja Viktora Frešo to opowieść o ludziach, których tracimy z upływem lat, a po których zachowujemy tylko rozmyte wspomnienia. „Te same drobne przedmioty składają się na skomplikowane scenariusze rodzinne oraz równie złożone tożsamości bohaterów. Atrybuty rodzinne klejone uniwersalnym spoiwem, składającym się z miłości, z szacunku i z kreacji transformującej rzeczywistość, współistnieją ze znaczących rozmiarów ego, kryjącym się w zakamarkach. To okazja, by zanurzyć się w ideę eksplorowania tożsamości rodzinnej, która może doprowadzić do odnalezienia zaginionych części siebie” – tłumaczy Karolina Łapucka, kuratorka wystawy.
Cykl Family Vintage to poszukiwanie własnej tożsamości. Choć projekt zaczął się tak naprawdę od ciekawości, a artysta stał się obserwatorem i badaczem swoich korzeni, w końcu został narratorem historii swojej i swojej rodziny. 20-letnie poszukiwania Viktora Frešo przyczyniły się do ewolucji jego punktu widzenia i pozwoliły na poczucie, że jest on pełnoprawnym bohaterem swej rodzinnej historii.
Choć dzieła z cyklu poruszają tematy niekiedy trudne i niewygodne, artysta zazwyczaj tworzy prace nacechowane humorem, zabawą i ironią. W swej praktyce twórczej Viktor Frešo nierzadko krytykuje świat i rynek sztuki współczesnej. Często ujawnia absurdy i sprzeczności, które są fundamentem naszego społeczeństwa.
„W skrócie, dowiedziałem się o nich więcej, a tym samym odkryłem więcej o sobie. Mam nadzieję, że moja podróż i badania dostarczą Wam rozrywki. A jeśli nie, to w porządku. Czas i kolejne pokolenia i tak wszystko wymażą, tak jak ja ignorowałem tych, którzy byli przede mną. Aż do momentu, gdy postanowiłem się w to zagłębić i fikcyjnie ich połączyć” – wyjaśnia artysta.
Bohaterowie
Viktor Frešo (ur. 1974),
Katarína Bieliková (ur. 1952) – mama
Fedor Frešo (1947–2018) – ojciec
Anna Marcineková (1926–2008) – babcia
Paľo Bielik (1910–1983) – dziadek
Judita Frešová (1917–1997) – babcia
Tibor Frešo (1918–1987) – dziadek
Czas trwania wystawy: 14.03 – 29.07.2024
Wernisaż: 14.03 | 18:00
Kuratorka: Karolina Łapucka