szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Czy Cy Twombly po raz kolejny pobije swój sprzedażowy rekord?

24.03.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Zapowiadana na 17 maja, mająca się odbyć w nowojorskiej siedzibie Christie’s aukcja sztuki powojennej i współczesnej z pewnością okaże się ważnym momentem dla pasjonatów twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty, Cy’a Twombly’ego. Oferowana na licytacji praca artysty pt. „Leda and the Swan” z 1962 roku, której najwyższą estymację wyznaczono na 55 milionów dolarów, ma szansę pobić sprzedażowy rekord artysty.

Cy Twombly, Untitled (New York City), 1968, źródło Sotheby’s

Imponujących rozmiarów płótno nigdy wcześniej nie było wystawiane na aukcji i, jak dotąd, miało tylko dwóch właścicieli. Ostatni, anonimowy nabywca obrazu przez około 25 lat trzymał dzieło w prywatnej kolekcji, odmawiając możliwości jego publicznej prezentacji. Znawcy zapowiadają, że szacowany na 35–55 milionów dolarów obraz, okaże się największą atrakcją majowych aukcji.

Od 2014 roku na światowym rynku sztuki pojawiły się tylko 4 prace Twombly’ego, których minimalna szacowana wartość wynosiła 35 milionów dolarów. Ponadto, w przeciągu 5 lat, od 2012 do 2016 roku, na aukcje trafiły jedynie 4 realizacje amerykańskiego abstrakcjonisty, których najwyższa estymacja była równa 55 milionom dolarów lub przekraczała tę kwotę.

Dotychczasowy rekord sprzedażowy Twombly’ego padł w listopadzie 2015 roku w nowojorskim Sotheby’s. Płótno pt. „Untitled (NYC)” z 1968 roku zostało wylicytowane wówczas za 70,5 milionów dolarów. Sprzedaż ta mocno przyczyniła się do osiągnięcia sumy niemal 295 milionów dolarów, co jest jak dotąd najwyższym wynikiem, jeśli chodzi o aukcje sztuki współczesnej.

Cy Twombly, Untitled, 1971, źródło: Sotheby’s

Praca „Leda and the Swan” prezentuje przypadkowo rozmieszczone kolorowe akcenty na białym tle. W środku kompozycji dominuje czerwień. Niektóre fragmenty płótna sprawiają wrażenie, jak gdyby autor przeciągnął palcami po powierzchni malarskiej, rozmazując ją w ten sposób. W nowojorskim Museum of Modern Art wisi obecnie obfitsza w malarskie akcenty wersja pracy „Leda and the Swan”, która także wykonana została w Rzymie w tym samym roku.

Zgodnie z opisem zamieszczonym w MoMA, wersja Twombly’ego nowego ujęcia tego słynnego, mitologicznego wątku, jakim jest Leda z łabędziem, nie polega na ukazaniu kontrastu wynikającego z zestawienia ciała i piór, lecz na fuzji kredki, ołówka i czerwonej farby w gwałtownych, energicznych pociągnięciach i uderzeniach w płótno.

Warto przypomnieć, że obecnie w paryskim Centre Pompidou do 24 kwietnia trwa wielka, retrospektywna wystawa sztuki amerykańskiego abstrakcjonisty. Organizatorzy majowej aukcji mają więc nadzieję, że możliwość zapoznania się z całością twórczości Twombly’ego wpłynie na wzmożone zainteresowanie zakupem jego prac.

fot. (góra): Cy Twombly, Leda and the Swan, 1968, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.