szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Wystawa fotograficzna Grand Press Photo 2011

08.08.2011

Magazyn

11 sierpnia 2011 miesięcznik Press, Miasto Szczecin oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają na otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej Grand Press Photo 2011.

Na wystawie zobaczyć będzie można 156 najlepszych zdjęć prasowych ubiegłego roku, które trafiły do finału konkursu Grand Press Photo 2011. Ich autorami jest 55 fotoreporterów z całej Polski. Szczecin będzie trzecim miastem po Warszawie, Białymstoku i Gdańsku, w którym zagości wystawa. Następnie prezentowana będzie w Poznaniu, Krakowie, Częstochowie, Lublinie, Katowicach oraz Łodzi.

Konkurs Grand Press Photo organizowany jest przez miesięcznik „Press” od siedmiu lat. W tym roku zgłoszono 4,6 tys. prac – do finału trafiło 50 zdjęć i 16 fotoreportaży. Jury przewodniczył zwycięzca World Press Photo z 1996 roku, amerykański fotoreporter Lucian Perkins (Jego zdjęcia także można zobaczyć na wystawie). Oprócz niego w jury zasiadali: Marek Kowalczyk („Newsweek Polska”), Chris Niedenthal, Andrej Reiser (Czech Press Photo), Piotr Wójcik („Gazeta Wyborcza”).

Zwycięzcą tegorocznej edycji Grand Press Photo został Jacek Waszkiewicz z Agencji Fotograficznej Reporter. Jego fotografia zrobiona na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie podczas walki o krzyż postawiony tam w hołdzie ofiarom katastrofy w Smoleńsku została wybrana Zdjęciem Roku.

Zdjęcie roku-Grand Press Photo 2011

Autor Zdjęcia Roku otrzymał 10 tys. zł, najnowszą lustrzankę firmy Nikon – D5100 (w zestawie z obiektywem Nikkor 18-55 mm), talon na paliwo Verva, zaproszenie na Festiwal Birofilia 2011 i kamizelkę Nikona. W tym roku, po raz pierwszy w historii Grand Press Photo, oceniano fotokasty, czyli formy multimedialne oparte na fotografii. Prace w tej kategorii oceniało osobne jury specjalistów w składzie: Magdalena Wadowska – dziennikarka Polskiego Radia Kraków; Maciej Janiszewski – członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów; Piotr Janowski – reżyser i operator; Leszek Szurkowski – fotograf, grafik, wykładowca. Spośród 32 zgłoszeń do finału przeszło 12 fotokastów. Można je obejrzeć na stronie www.grandpressphoto.pl

Partnerami wystawy są Miasto Szczecin oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie. Mecenasem Grand Press Photo 2011 – Nikon. Sponsorami konkursu i wystawy są firmy: Grupa Żywiec, PKN Orlen, Plus. Sponsorami wystawy są: Piotr i Paweł oraz Adobe, partnerami wspierającymi: Hotel Jan III Sobieski oraz EPSON, a partnerem logistycznym DPD Polska.

Wystawa czynna do 6 września 2011. Godziny otwarcia: wtorek–piątek w godzinach 10.00–18.00, sobota–niedziela – 10.00–16.00.

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.