szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Konserwacja „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki

28.10.2011

Magazyn

Drugi etap prac konserwatorsko-restauratorskich nad obrazem Jana Matejki będzie tematem konferencji prasowej, która odbyła się  w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wzięli w niej udział: wiceminister kultury Piotr Żuchowski, dyrektor MNW Agnieszka Morawińska, starszy konserwator MNW Piotr Lisowski oraz dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego Elżbieta Anders.

Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, Muzeum Narodowe w Warszawie

Od ponad roku ikoniczne dzieło malarstwa polskiego (1878) poddawane jest pełnej i kompleksowej renowacji – drugiej tak gruntownej w historii tego obrazu. Ze względu na duże rozmiary płótna (42 m2) konieczne było przeprowadzenie konserwacji w miejscu, w którym jest ono eksponowane – w specjalnie do tego celu zaadaptowanej Sali Matejkowskiej.

ZOBACZ: HISTORIA PRAC KONSERWATORSKICH

Nadrzędnym celem rozpoczynającego się obecnie etapu konserwacji „Bitwy …” jest przywrócenie jej dawnego „blasku” i prawdziwego kolorytu, zmienionego wraz z upływem lat. Wykonane zostaną niezbędne badania fizykochemiczne. Trwają prace nad wykonaniem nowego aluminiowego samonaprężającego się krosna, które zapewni dziełu równomierny naciąg. Powstaje również projekt nowej ramy.

Prace zakończą się w maju 2012 roku. Pokaz odrestaurowanego dzieła uświetni obchody Jubileuszu 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej zostanie wyświetlony telewizyjny reportaż na temat konserwacji, będzie też można obejrzeć obraz w Sali Matejkowskiej.

Prace konserwatorskie „Bitwy pod Grunwaldem” finansowane są ze środków MKiDN. Mecenasem programu jest PKO Bank Polski.

[vsw id=”cgVsyk3ll6A” source=”youtube” width=”600″ height=”450″ autoplay=”no”]

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017