szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Chińscy artyści pożądani na rynku dzieł sztuki

30.11.2011

Magazyn

Rok 2011 okazał się bardzo korzystny dla artystów pochodzących z Chin. Rynek sztuki chińskiej nie zawsze miał się tak dobrze.

Momentem przełomowym, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozkwitu chińskiego rynku sztuki, była niewątpliwie śmierć komunistycznego przywódcy Mao Zedonga. Za jego czasów rozwój sztuki uznać można za znikomy. Prace pojawiające się w tamtym okresie były akceptowane tylko dla celi naukowo-dydaktycznych. Wolność zgłębienia tajemnic świata sztuki oraz czerpanie z niej zwykłej estetycznej przyjemności pojawiły się znacznie później.

Jedna z pierwszych galerii sztuki, która rozpoczęła swoją działalność w Chinach, The Pace Gallery, pojawiła się tam dopiero w 2008 roku. Po dziś dzień Chiny nie mogą pochwalić się dużą liczbą muzeów, których brak w dalszym ciągu się wyczuwa.

Aczkolwiek, wygląda na to, że braki te nie stanowią przeszkody dla artystów chińskich, których dzieła wywołały spore zainteresowanie podczas ostatnich światowych aukcji . Eksplozja ich talentu wydaje się nie mieć końca.

10 najlepszych wyników aukcyjnych współczesnych artystów z Chin w pierwszej połowie 2011r.

Źródło: artprice.com

Podsumowując łączny dochód ze sprzedaży w 2011 roku wśród chińskich artystów, pierwsze dwa wyniki osiągnęli Baishi Qi (278 mln dolarów) oraz Daqiana Zhanga (278 mln dolarów361 mln dolarów), których wyniki przewyższyły rekordowy dochód uzyskany przez absolutnego do tej pory lidera- Pabla Picasso (259 mln dolarów).

Dzieło Baishi Qi ‘Eagle Standing on Pine Tree: Four-Character Couplet In Seal’ całkowicie natomiast zdeklasowało pozostałych twórców z Chin pod względem rekordu aukcyjnego w postaci  57.2 mln dolarów.

Za najbardziej rozchwytywanego twórcę chińskiego uznać dziś można Zhanga Daquiana, który w powyższym rankingu odznaczył się trzykrotnie. Jego dzieła ‘Lotus and Mandarin Ducks’ (21.8mln dolarów), ‘Flowers’ (9.4mln dolarów) oraz ‘Children Playing under Pomegranate Tree’ (8.4mln dolarów) uzyskały najlepszą sprzedaż, deklasując samego mistrza- P. Picassa!

Pozostali twórcy, których twórczość triumfowała po 2010 roku to Beihong XU, Guanzhong WU, Yu San oraz Yi Hong.

Wszystko wskazuje na to, że chiński rynek sztuki osiągnął to, co parę lat temu wydawało się niemożliwe. Co więcej, lista znakomitych artystów pochodzących z Chin stale się powiększa, a rynek sztuki z niecierpliwością czeka na dalszy ciąg.

Na podstawie: artprice.com

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Chińscy artyści pożądani na rynku dzieł sztuki”

  1. Bastian

    Chyba to prawda , pinweoaż na mojej poczcie jak za dawnych czasf3w kolejki , pracownice poruszają się jak muchy w smole na wszystko mają czas tylko nie na obsługę klienta ostatnio wysłałem list polecony priorytet minęło dwa dni i jeszcze nie dotarł do adresata , nadany w Gdańsku a adresat w mieszka w Gdyni . Zamiast zajmować się tym do czego jest powołana to na każdej poczcie jest sklep z 1000 drobiazgf3w , a szczycą się taką operatywnością

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.