szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Stanisław August, ostatni król Polski” na Zamku Królewskim

13.12.2011

Magazyn

Wystawa obejmująca przeszło 250 eksponatów – dzieł sztuki, pamiątek historycznych, archiwaliów – pokazuje króla Stasia jako polityka, mecenasa kultury i reformatora. Aneks do zamkowej ekspozycji stanowi prezentacja kolekcji królewskich medali w Łazienkach.

Wśród pokazywanych na Zamku Królewskim w Warszawie dzieł są m.in. obrazy Marcella Bacciarellego, Rembrandta van Rijn i Petera Paula Rubensa, a także oryginał Konstytucji 3 Maja oraz projekty architektoniczne Victora Louisa, Domenica Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jakuba Fontany.

Prezentowane dzieła – obrazy, rzeźby, miniatury, obiekty sztuki użytkowej i archiwalia – pochodzą zarówno z kolekcji krajowych, jak i zagranicznych.

Ekspozycja, oparta na poprowadzonej chronologicznie narracji, podzielona została na cztery części zatytułowane: „Światło i płomień”, „Majestat i Wolność”, „Odrodzenie w upadku” i „Trudne konanie”. Wystawa przypomina życie i postać Stanisława Augusta na tle schyłkowego okresu I Rzeczypospolitej.

Wśród prezentowanych eksponatów można zobaczyć „Portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym” autorstwa Bacciarellego, „Popiersie Stanisława Augusta” dłuta Giacoma Monaldiego, miecz ceremonialny i łańcuch Orderu Orła Białego należące do króla, broszę z jego portretem, a także kalendarzyk polityczny na rok 1791.

Wystawie towarzyszy pokaz multimedialny, prezentujący trójwymiarową pełną rekonstrukcję kościoła Najwyższej Opatrzności w Ujazdowie, opracowaną na podstawie zaginionych projektów Jakuba Kubickiego z 1792 roku.

– Celem wystawy jest rozszerzenie wiedzy na temat Stanisława Augusta i przełamanie pewnego negatywnego stereotypu myślenia o nim. Chyba nadszedł czas, żeby pokazać go w jego trosce o Rzeczpospolitą i jego wysiłkach ratowania upadającej ojczyzny. Nasza ekspozycja ukazuje szeroką panoramę działalności politycznej, gospodarczej i artystycznej króla – mówi dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund.

Zamkową wystawę uzupełnia ekspozycja „Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta” prezentowana w Łazienkach Królewskich. Można na niej zobaczyć zamówiony przez króla „Poczet Królów Polskich” wybity na 22 złotych, 46 srebrnych, 25 brązowych i 23 żeliwnych medalach. Złota seria została wypożyczona Łazienkom ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie.

– Wystawa w Łazienkach ma także wymiar symboliczny, ponieważ te dwie rezydencje króla – oficjalna, jaką był Zamek, i letnia, jaką były Łazienki – stanowiły za panowania Stanisława Augusta jedność. I do tej jedności teraz wracamy poprzez wspólną organizację pracy naukowej i wystaw. Nasze ekspozycje powstały z potrzeby serca, ponieważ jesteśmy królowi wiele winni, gdyż to on stworzył nasze dwa ówczesne centra władzy, które przemieniły się później w muzea – dodaje Rottermund.

W trakcie trwania ekspozycji, 17 stycznia 2012 roku, przypada 280. rocznica urodzin króla.

Wystawa czynna  do 19 lutego 2012.

Zamek Królewski w Warszawie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.