szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Światowy rynek sztuki 2011 pod lupą

20.12.2011

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Mimo, że największe domy aukcyjne nie opublikowały jeszcze oficjalnie swoich wyników sprzedażowych za rok 2011, wszystko wskazuje na to, że dobiegający ku końcowi rok okazał się dla rynku dzieł sztuki dosyć pomyślny.  Informacje pojawiające się na stronie internetowej Sotheby’s  są jednoznaczne- dom aukcyjny odnotował ponad 12 procentowy wzrost w sprzedaży międzynarodowej  co w rezultacie dało pokaźną sumę 4,9 miliardów dolarów!

Biorąc pod uwagę dochód z aukcji należy pamiętać także o tych mających miejsce za zamkniętymi drzwiami, czyli aukcjach prywatnych. Tutaj wynik z pierwszej połowy tego roku  daje Sotheby’s czołową pozycję- wzrost sprzedaży o 114 procent. Christie’s zaś odnotował skok w sprzedaży wynoszący 57 procent.

Blaski i cienie minionego roku na arenie aukcyjnej

 Zdecydowanymi faworytami okazali się surrealiści. Dzieło Salvadora Dali ‘Portrait of Paul Eluard’ sprzedano w lutym w Londynie za oszałamiającą kwotę 13,5 mln funtów natomiast dzieło Magritte’a wyceniono na 2,5 mln funtów. Nowy York docenił w maju obraz autorstwa Paula Delvauxa oferując za nie 9 mln dolarów jednak, jak się później okazało, wynik ten stanowił rozgrzewkę przed pełną emocji aukcją odbywającą się w listopadzie- obraz Maxa Ernsta osiągnął cenę 16,3 mln dolarów.

Największym rozczarowaniem minionego roku okazała się rzeźba impresjonisty- Edgara Degasa ‘Petit Danseuse de Quatorze Ans’, która  wyceniona przed aukcją na kwotę 25-35 mln dolarów, przeszła przez aukcję zupełnie niezauważona nie wywołując żadnej licytacji.

Kto rozdaje karty na rynku dzieł sztuki?

Głównymi graczami na rynku sztuki pod względem licytacji okazali się być kolekcjonerzy z Azji oraz Rosji. To między nimi toczyła się zacięta walka o najbardziej znakomite dzieła. Portret Picassa ‘Marie-Thérèse Walther’ trafił w ręce kolekcjonera z Azji osiągnąwszy cenę 21,4 miliony dolarów. Licytujący z Rosji wygrali natomiast walkę o dzieła Francisa Baconsa płacąc za serię trzech małych portretów Luciana Frauda sumę 23 mln funtów.

 Dzieła w cenie

Wśród pierwszej dziesiątki najdroższych dzieł roku 2011 znaleźli się dwaj ponadczasowi mistrzowie Francesco Guardi (27 mln funtów) oraz George Stubbs (22,4 mln funtów). Natomiast jako pierwsza pod względem ceny w rankingu Sotheby’s oraz Christie’s uplasowała się twórczość  amerykańskich przedstawicieli ekspresjonizmu abstrakcyjnego – Clyfforda Stilla (62 mln dolarów)  oraz Roy’a Lichtensteina (43 mln dolarów).

Niezmiennie jednak największy dochód ze sprzedaży dzieł sztuki zapewniają Chiny. To właśnie Beijing zdeklasował w tym roku Londyn, Paryż i Nowy York wyznaczając nowe granice cenowe podczas aukcji. Dzieło najbardziej wziętego chińskiego malarza Qi Baishi ‘An Eagle Standing on a Pine Tree’ sprzedano na China Guardian Auctions za zastraszająco wysoką kwotę 65 mln dolarów!

Biorąc pod uwagę imponujące wyniki osiągnięte przez dzieła sztuki na aukcjach w roku 2011 aż chce się życzyć aby rok 2012 okazał się tak samo a nawet bardziej życzliwy i hojny w stosunku do dynamicznie rozwijającego się rynku dzieł sztuki.

Źródło: telegraph.co.uk

Oprac. Paulina Pajączkowska

Portal Rynek-Sztuki.pl


Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.