szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wystawa: My i Oni – zawiła historia odmienności

19.01.2012

Magazyn

Odmieniec. Jak wygląda obcy? Kim jest? Kiedy pociąga, a kiedy budzi obawę? Definicja fenomenu odmienności ulegała ciągłemu przewartościowaniu, a postrzeganie „innego” było zawsze złożone.

 Monstrous Sow of Landser - Engraving

Albrecht Dürer - Monstrous Sow of Landser - Engraving, 151 x 139 mm - 1496

Poprzez wizerunki obcych wystawa obnaża często tabuizowane w naszej kulturze okrucieństwo, ludzką słabość i estetyczne fascynacje – dr Anna Olszewska. Wystawę budują obrazy mitycznych stworzeń i demonów, utrwalanych w grafice nowożytnych mistrzów takich jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer czy Lucas van Leyden, księgi z przełomu XV i XVII wieku z ilustracjami przedstawiającymi potwory, masowo produkowane ryciny prezentujące egzotyczne ludy Nowego Świata, XIX-wieczne ilustracje do albumów medycznych i przyrodniczych, portrety – karykatury obyczajowe i polityczne, a także wybrane przykłady XX-wiecznych plakatów cyrkowych, komiksy o Batmanie i filmy Toda Browninga oraz F.W. Murnaua.

Wystawa została podzielona na cztery części odpowiadające spojrzeniu na Innego: Dziwo, Persona, Wróg i Bohater. Obiekty użyczone na ekspozycję pochodzą z zasobów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Wystawę zorganizowano we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Miejsce wystawy : Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Galeria Północna (wejście B, D) 

Kiedy: 25-01-2012 – 01-04-2012

Wernisaż wystawy 24 stycznia o godz. 17.00

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.