szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Stanisław Fijałkowski – Prace na papierze

14.02.2012

Magazyn

Salon Wystawowy Marchand Desa Unicum zaprasza na wystawę ponad 50 prac na papierze autorstwa Stanisława Fijałkowskiego. Prezentowane dzieła są częścią najbardziej znanych cykli: „Autostrady”, „Akwarele nieborowskie” czy „Studia talmudyczne”. Niniejsza wystawa w SW Marchand jest kolejną z cyklu monograficznych wystaw przybliżających twórczość klasyków polskiej sztuki nowoczesnej.

StFijalkowski_12 VI 60 2 43_1960

Źródło: Desa Unicum

Stanisław Fijałkowski w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreśla ogromne przywiązanie do tego materiału i do powstających na nim dzieł. Prace na papierze stanowią swoisty notatnik artystyczny twórcy – wiele prac w tytułach posiada miejsce bądź datę powstania. W grafikach, rysunkach i akwarelach pochodzących z różnych okresów twórczości obserwować można kształtowanie się charakterystycznego stylu artysty.

Fijałkowski wyraża się w skromnej, oszczędnej, często niedopowiedzianej formie. Większość jego prac to kompozycje powstające na stosunkowo prostej zasadzie zabudowywania niemal jednolitego kolorystycznie tła elementami przypominającymi figury geometryczne o złagodzonych krawędziach, co wytwarza poetycki nastrój. Artysta posługuje się ubogą paletą barw, zawężoną najczęściej do przygaszonych, chłodnych kolorów. Dzięki ich zestawieniu z graficznymi czarnymi elementami Fijałkowskiemu udaje się z tej monotonii, jednostajności wydobyć napięcie.

Wystawa trwa od 11 lutego do 5 marca.
 Salonie Wystawowym Marchand Desa Unicum w Warszawie

Źródło: Desa Unicum

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.