szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Mieszkanie Gepperta: „Historia na obrazkach”

07.03.2012

Magazyn

15 marca, o godzinie 18:00 zapraszamy na pierwszy w tym roku w Mieszkaniu Gepperta wernisaż wystawy: Grzegorz Łoznikow „Historia w obrazkach”. Wystawa odbywa się w ramach stałego cyklu galerii pt. „Akademizm”, którego kuratorką jest Anna Kołodziejczyk.

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Prezentowane na wystawie realizacje Grzegorza Łoznikowa to przede wszystkim niewielkie szkice i kolaże pochodzące z całego okresu studiów, zakomponowane w luźne sekwencje tematów. Potrzeba rysowania i tworzenie miniatur stanowi dla autora ważny element procesu twórczego, poprzedzający powstawanie pełnowymiarowychrzeźb i instalacji. Misterne aplikacje ujawniają zainteresowanie ornamentem – Łoznikow swobodnie łączy rysunek z materiałami pasmanteryjnymi, masami plastycznymi i wycinkami z kolorowych czasopism. Wytropione na pchlich targach fotografie nieznanego pochodzenia stają się bazą do artystycznych przekształceń. Sceny rodzajowe, portrety, detale, pokrywają się barwnymi aplikacjami; powstaje w ten sposób wdzięczna, czasem żartobliwa, abstrakcyjna forma.

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

 Dzięki wieloletniej praktyce tworzenia rysunkowych kompozycji, Łoznikow zgromadził szczególną kolekcję odsłaniająca katalog młodzieńczych inspiracji. Ujawnia się w niej zainteresowanie mitycznymi bytami i fetyszami, bohaterami pop kultury, anonimowymi postaciami z cudzych fotografii, a także badaniem zjawiska kryptozoologii czy gatunków wywodzących się z bestiariuszy. Wystawa „Historia w obrazkach” kumuluje te wątki: tradycyjne szkice przeplatają się tu z przestrzennymi aplikacjami, kompozycje z zabawek, kolorowych plastelin i brokatów nawiązują do włączonych do pokazu, oryginalnych, dziecięcych rysunków autora, dodatkowo budując żywe, intrygujące tło.

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Wystawa została zrealizowana w ramach stałego cyklu pokazów pt.: „Akademizm”. Cykl ten prezentuje studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, a jego głównym celem jest wspieranie młodych artystów, którzy z pełną uwagą angażują się w proces twórczy i odkrywanie tego, jakie ideały budują ich artystyczną tożsamość. Cykl pokazów pozwala odpowiedzieć na pytanie o to, z czego młode pokolenie czerpie swoje siły, a także czy dopuszcza ten moment, kiedy dzieło prawdziwie przekracza intencje swojego autora. Współczesna sztuka operuje kategorią problemu. To pokusa zarówno dla artystów, jak i kuratorów, wspólne drążenie i nazywanie zjawisk, rozwiązywanie problemów, stawianie diagnoz. Czy należy jednak bezwarunkowo wierzyć temu zaangażowaniu? „Akademizm” eksponuje dobrze rokujące narracje, pozwalając na sprawdzenie ich nośności i wyjątkowości.

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT

Grzegorz Łoznikow (ur. 1987) – student V roku Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, pracownia Rzeźby, pod kierunkiem prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej i as. Karoliny Freino. Stypendysta Academy of Fine Arts w Tienjin w Chinach. Jego prace były pokazywane m.in. w ramach Przeglądu Sztuki SURVIVAL, podczas 7, 8 i 9 edycji. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych, takich jak Pochwała Upływającego Czasu (2009)  i SENS/CES (2010) w Galerii Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta we Wrocławiu. Prezentował swoje prace podczas dwóch edycji Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku w Toruniu (2009 i 2010), a także na wystawie House of Change, zrealizowanej podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu (2011).

 Wystawa potrwa do 6 kwietnia 2012;

galeria będzie czynna od środy do piątku w godzinach 16:00 – 19:00 

Galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław 

Źródło: Fundacja ART TRANSPARENT 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.