szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gudzowaty w Zamku

11.06.2012

Magazyn

Ukraine's synchro swimmers. Warsaw, Poland 2007

źródło: BeyondTheBody.pl

W ostatnim czasie, w związku z odbywającą się w Polsce imprezą EURO 2012, ma miejsce szereg wystaw związanych ze sportem. Za jedną z nich można uznać „Beyond the Body”, która ma miejsce w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Na tej ekspozycji można oglądać prace znanego fotografa Wojciecha Gudzowatego. Jest to laureat wielu prestiżowych nagród, takich jak World Press Photo (ośmiokrotne wyróżnienie, dwa razy pierwsze miejsce) czy Picture of The Year. Zaczynał od robienia zdjęć przyrody. Potem zajął się reportażem społecznym. Od paru lat pasjami fotografuje sport.

Jeśli spojrzy się na sportowe propozycje muzealnicze w tym gorącym dla naszego kraju okresie, można zauważyć, że są to w większości wystawy przekrojowe (np. tematyka sportu u artystów danego okresu). Na ich tle „Beyond the Body” się zdecydowanie wyróżnia. Obserwator ma tu do czynienia ze wszelkiego rodzaju odchodzeniem od popularnego widzenia tego obszaru życia. Gudzowaty pokazuje sporty „spod ciemnej gwiazdy”, takie, które dopiero się rodzą czy spychane na margines, niezauważane, nietypowe. I tak, na jego fotografiach zobaczyć można tancerki go – go, podziemny boks, mongolskie wyścigi koni, sumo czy indyjskie zapasy.

Często mówi się o tym, że zdjęcia Gudzowatego oscylują gdzieś między fotografią humanistyczną a fotoesejem. I faktycznie, można zauważyć, że jego prace nie stanowią modelowego przedstawiania sportu. Widz, patrząc na zdjęcia nie widzi ludzi na nich przedstawionych jako odnoszących sportowców z idealnie wyrzeźbionymi ciałami. To ludzie tacy, jak każdy z nas, zmagający się z trudami dnia codziennego. Fotografie Gudzowatego mówią wiele o tym, do czego sport dąży w swej istocie – o pragnieniu wolności, o rozwoju cielesnym (jak również duchowym) oraz przekraczaniu swych własnych ograniczeń.

Autor: Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.